Dünyanın En Pahalı Köpeği Tibet Mastifi

Ana Sayfa Genel Dünyanın En Pahalı Köpeği Tibet Mastifi
Ebru Taş   Tibet Mastifi Hangi Irktandır, Fiyatı Nedir?

Türkiye’ de bilinen adıyla Tibet Mastifi dünyanın en pahalı köpeği olarak bilinmektedir. Bu köpek cinsi çeşitli Tibet köpeklerinden üretilmiş bir ırktır. Bu köpekleri en en farklı kılan şey boyunlarındaki aslanınkine benzer bir yeledir. Bu yele onları aslana benzer bir görünüş kattığından gayet ilgi çekicidirler. Bir Tibet Mastifine sahip olmak istersen büyük meblağlarda parayı gözden çıkarmanız gerekir. Bu köpek ırkı oldukça güçlü bir kemik yapısına sahiptir. Günümüzde nesli hemen hemen tükenmektedir. İngiltere bu köpek ırkını İngiliz Mastif köpeği ismi ile üretmeye başlamıştır. Fakat bu iki tür arasında farklar ortaya çıkmaktadır.

Dünyanın en pahalı köpeği Tibet Mastifi

Fiziksel Özellikleri:

Vücutlarındaki ve başlarındaki tüyler siyah renktedir. Bacaklarında bulunan tüyler siyah veya kahverengi bazande kızıl olabilmekte bacak tüylerinin uzunluğu vücut tüylerine oranla birazdaha kısadır. En uzun tüyler boyun bölgesinde bulunur. Siyah ve kahverengi olarak genelde 2 renk çeşidi vardır. Siyah olanlarda yele kızıl olabilmektedir.

Köken:

Bu cins 19.yy da ırk olarak bilinmiştir. Bazı kaynaklarda ise 5 bin yıl öncesine kadar Tibet’te var olduğu öne sürülmektedir. 1800 lü yıllarda Tibet’e ingilizler geliyor Budist Rahiplerini koruma görevi verilen bu köpekleri görüyorlar.Daha sonrasında Tibet’ten İngiltereye ithal ediliyor. İngilizler sonrasında bu ırktan İngiliz Mastifi türünü ortaya çıkarıyor.

Karakter:
Vücut yapısı gereği güçlü ve kuvvetli bir köpektir.
Yaptığı görevin farkında ve ciddiyetinde olan bir köpektir. Sosyalleşebildiği zaman birazdaha sakin kalabilir. Fakat gerçekte oldukça vahşi ve yırtıcı bir köpektir. Çocuk dostu olabilir ama aşırı ses durumunda agrasif ve saldırgan olabiliyor. Zeki ve aynı zamanda inatçıdır.

Yaşam alanı:
Tellerle çevrili geniş bahçeli evlerde bakılması mümkün olabilir. Evin dışında ise asla yanlız ve tasmasız bırakılmamalıdır. Çünkü bir tehlike anında sahibini tehdit altında sanıp saldırıya geçebilir. İklim olarak uygun olan karasal iklimdir.
Günlük 30 ila 45 dakika arasında ilgilenmeniz yürüyüşe çıkarmanız yeterli olacaktır. Doğduktan 1 yıl sonra normal vücut büyüklüklerine ulaşırlar.

Eğitim ve bakım:

Haftada 3 veya4 kez taranma ihtiyacı duyarlar. İnatçı olduklarından zor eğitilirler. Başka köpeklerle anlaşamazlar. Eğer eve çok sık gelen bir köpek varsa anlaşma sağlanabilir.

Boy oranı:

Erkeklerde: 75 cm  ila 85 cm

Dişilerde: 70cm ila 80 cm

Ağırlık oranı:

Erkeklerde: 90 kg ila 110 kg

Dişilerde: 80 ila 100 kg

Karakter olarak en ağır basan yönü koruma duygusudur. En düşük olan yönü çocuklarla ilişkiler ve yabancılarla ilişkilerdir. Yani kısaca bu köpekler görünüşünün hakkını veren köpeklerdir. Çocuk yanlısı değil itaat eder ama körü körüne de etmez. Oldukça koruyucudur eğitmek çok kolay değildir. Bu köpekler öyle oyuncuda değildir top atmaca oynayamazsınız arkadaşlar sokakta da süs köpekleri gibi gezdirmeniz biraz zor olabilir. 🙂

Tibet Matifi’inin Fiyatı Ne Kadardır?

Tibet Mastifi cinsi olan Hong Dong adlı köpek 2.4 milyona satılmıştır. Fiyatı genellikle bu rakamlarda olmaktadır.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir