Raysız Tren Gerçek Oluyor! Dünyanın İlk Raysız Treni

0
208

İlk raysız ve akıllı tren ilk denemesini yaptı. Projenin ilk deneme sürümü Çin’in Zhuzhou şehrinde yapıldı. CRRC Zhuzhou Enstitüsü tarafından üretilen raysız tren elektrikli ve tam şarjlı haliyle saatte 70 km hıza ulaşabiliyor. Raysız akıllı tren projesinde sanal raylarla birlikte bu rayları algılayabilen sensörlerle döşenmiş elektrikli trenler kullanılmaktadır. Autonomous Rail Rapid Transit (ARRT) (Otonom Raylı Hızlı Transit) adıyla bilinen akıllı raylı ekspres sisteminin parçası olan raysız trenin ilk denemesi başarıyla sonuçlandı.

3.1 kilometrelik ilk denemede sanal raylar üzerinde gazeteci ve mühendislerden oluşan bir ekibi taşıdı. Enstitü baş mühendisi olan Feng Jianghua tren raylardan ziyade belirlenmiş sanal izler boyunca kauçuk lastikler üzerinde çalıştığını belirtti. Bu lastikler sanal izleri algılayabilen ve merkezi kontrol birimi veya merkezi “beyin” donanımları tarafından gönderilen talimatlara yanıt verebilen sensörlerle donatılmıştır.

raysız tren
Dünyanın İlk Raysız ve Akıllı Tren Projesi

İlk raysız akıllı tren projesi modern tramvay ve otobüslerin yerine ek olarak kullanılabilecek ve ulaşımı daha iyi şekilde yönetilmesine ve rahatlatılmasına yarayacak. Raysız akıllı tren gereksinime göre 300 ila 500 kapasitelik 3-5 araba şeklinde kullanılabilecek.

Raysız akıllı tren olmasının en önemli özelliklerinden birisi de güvenlik önlem sistemlerine sahip olmasıdır. Tren kendisinden ve çevresinden kaynaklanan potansiyel tehlikeler hakkında bilgi alıp ve uyarılar gönderebilme özelliğine sahiptir.

Tren projesi planlara göre trenin yarı özerk sürüşüne ulaşabilmesi 2019 yılına kadar sağlanacak ve tam sürüş 2020 yılına kadar tamamlanıp, başlanacağı söylenmektedir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir