Avustralya’da geçmişinde benzeri görülmeyen bir yangın nedeni ile dünyayı dolaşan devasa kara bulutu var. Fırtınalarında etkisi ile birlikte sürüklenen dev kara bulutu Pasifik Okyanusu çevresinde sürüklenerek ilerlemektedir.

Yangın Bulutu

kara bulut yangin bulutu

 

Bilimsel ismi cumulonimbus flammagenitus olan bulut halk dilinde ise yangın bulutu olarak bilinmektedir. Nasa verilerine göre ise bulutların ejderhası olarak söylenmektedir.

Şu ana kadar kaydedilen en büyük yangınlardan birisi olan Avustralya yangını bulutu, bir aydan fazla olmak üzere Güney yarım kürede sürüklenmektedir. Avustralya’nın devasa yangınları tarafından üretilen ısı, toksik ve kül maddeleri atmosfere yüksek oranda gitmekte ve bu da karanlık bulutların oluşmasında etkili olmaktadır.

Dünyayı Dolaşan Devasa Kara Bulut

kara bulut devasa kara bulut

Bazı kısımlarda 30 km yükseklikte ölçülmüştür. Kanada’nın yaklaşık olarak yarısı büyüklüğünde 1 milyon mil kareden fazla yer kaplamıştır. NASA, Güney Amerika’ya sürüklenen daha sonra ise Yeni Zelanda’nın üzerine geldiği buzullarında erimesine yol açan bulutları uzaydan takip ediyor.

Avustralya’da itfaiyeciler alevlerini kontrol altına aldıkça, bulut dağıldı. Sağlık uzmanları ise, toksit kimyasalların ve döküntülerin havaya veya yağmur damlaları içine girebileceğini bununda, insanlar ve hayvanlar tarafından solunabilecek veya yutulabilecek bir şeye dönüşebileceklerini belirttiler.

Devasa bulut aynı zamanda güneş ışığını dünyanın yüzeyine engelleyerek “nükleer kış” olarak bilinen olaya sebebiyet verebilir. Dünyanın aşırı soğuyacağı hipotezinden yola çıkarak küresel havayı da etkileyebilir.

Hatırlanacağı üzere 1815’te Endonezya’daki Tambora Dağı yanardağında büyük volkanik patlamalar yaşanmıştı ve çiftçilerin mahsulleri ziyan olmuştu.

 

 

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://thehill.com/changing-america/resilience/natural-disasters/481276-why-is-there-a-black-cloud-circling-the-globe
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!