Koronavirüs salgını çıktığından bu yana dünya genelinde 65 milyon kişiye bulaşırken 1.5 milyondan fazla ise insanın ölümüne sebep oldu. Diğer yandan ise bilim adamları virüsün şifresini çözmeye çalışırken koronavirüsün en erken belirtisini keşfetmiş olabileceklerini belirtti. İşte Koronavirüsün en erken semptomu detaylarına bakalım.

Duymayan Kalmasın! İşte Koronavirüsün En Erken Semptomu

Koronavirusun En Erken Semptomu

İspanya’da yapılan yeni bir araştırmaya göre, koronavirüs hastalarının büyük bir kısmı, hastalığın ateş ve kuru öksürük gibi yaygın semptomlarından önce, ”burunlarında garip bir his” ve ”aşırı kuruluk” yaşıyor.

İspanya’da yer alan Barcelona Üniversitesi’nden bilim insanları tarafından yeni bir çalışmada koronavirüs hastalarının yaklaşık % 70’inin yaygın semptomlar ortaya çıkmadan önce burun kurunluğundan etkilendiğini ortaya koydu. Bu arada araştırmada, burun kuruluğunun en erken koronavirüs semptomu olabileceği belirtilirken, tat ve koku kaybının habercisi olduğu aktarıldı.

Araştırmalara göre, 35 koronavirüs hastası ile birlikte onlarla yaş ve cinsiyet açısından denk bir kontrol grubunu araştırdı. Sonuçlarda hastaların % 68’inden fazlasının, burunla ilgili en az bir semptom yaşadığı görüldü. Diğer yandan ise Covid-19 hastalarının diğerlerine göreburunda garip bir his ve ”aşırı kuruluk” gibi semptomları kontrol grubuna kıyasla daha sık yaşadığı bildirdi.

Araştırmanın başkanı Doktor Jordi Navarra ve ekibi şimdiye kadar göz ardı edilen bir başka koronavirüs semptomu keşfetmiş olabileceklerini belirtti. Jordi, dahası hastaların % 52’sinin sürekli burnunu yıkamış gibi hissettiğini, kontrol grubunda aynı hissi yaşadığını söyleyenlerin oranın ise % 3 olduğunu ifade etti.

Yaklaşık Olarak 12 Gün Devam Ediyor

Burun semptomlarının koronavirüs salgınının yaygın olarak görülen ateş ve kuru öksürük gibi belirtilerinden önce yada onlarla birlikte ortaya çıktığı ifade ediliyor. Ayrıca ortalama 12 gün sürdüğü ifade edildi.

Diğer yandan ise burunda hissedilen söz konusu belirtilerin ağırlıklı olarak tat kaybı ve koku kaybı ile birlikte görüldüğünü belirtildi. Koronavirüsün temel semptomlarından ikisi olarak kabul edilen tat ve koku kaybının çalışmaya katılanların % 80’inde görüldüğü belirtildi.

Erken Teşhis Çok Önemli

Çalışmada, “Nazal semptomların varlığı ve bunların erken ortaya çıkması, Covid-19’un erken teşhisini potansiyel olarak kolaylaştırabilir” açıklaması yapıldı.

Korona Burunu Hangi Derecede Etkiliyor

Covid-19, vücuda tipik olarak burun yada ağız yoluyla, bazen de gözlerden giriyor. Solunum yollarını hedef alan Covid-19 akciğer, burun ve boğazdaki hücreleri istila ederek çoğalıyor. Koronavirüs hücrelere tutunmak için ACE-2 reseptörlerini kullanıyor. ACE2 reseptörleri ise akciğerlerde, böbreklerde, kalpte, bağırsakta ve epitel hücrelerinde yaygın olarak bulunuyor. Burunun nemli kalmasını sağlayan mukoza hücreleri ise koronavirüsün çoğalması için oldukça bir uygun ortam sağlıyor.

Son olarak ise araştırmacılar, koronavirüsün mukozayı istila etmesinin kuruluğa ve burunda tuhaf hislere neden olabileceğini belirtiyor.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER