Dyson, Avrupa mahkemelerinde zafer kazandı

Ana Sayfa Haber Dyson, Avrupa mahkemelerinde zafer kazandı
Yunus Emre İyitütüncü   Sir James Dyson, şirketin elektrikli süpürgelerini haksız yere cezalandırdığını söylediği Brüksel’deki kurallar hakkında Avrupa mahkemelerinde inanılmaz bir zafer kazandı.

Sir James, Brüksel bürokratlarının yeşil yolculuğunun bir parçası olarak vakumların enerji verimliliğini ve temizleme performansını gösteren etiketlenmesini gerektiren bir AB kararı ile savaşıyor.

Milyarder girişimci, testlerin yalnızca torbaları boşaltılan vakumlarla ilgilidir ve dolduğunda üzerlerini örtmemesini savunurken, normal kullanımda oldukları gibi. Tam bir vakum genellikle daha fazla enerji kullanır.

Dyson  vakumlar toz toplamak için bir çanta olmadan “siklonik” tasarımının kullanıldığı ve şirket AB tarafından kullanılan testlerin haksız ürünleri aleyhine işlediğini savundu.

İki yıl önce şirket, Avrupa genel mahkemesinde, torba dolduğunda geleneksel vakumları test etmenin bir yolunun bulunduğunu ve böylece iki tasarım arasında bir karşılaştırmanın yapılabileceğini savundu.

 Sir James Dyson,
Sir James Dyson,

Avrupa Adalet Divanı, bugün Dyson’un temyiz bölümlerini onayladı ve şirketin vakum performansının doluluk oranını ölçmek için testlerin mevcut olduğunu iddia etti.

Ayrıca İngiliz şirketlerine “elektrikli süpürgelerinin gerçek kullanım koşullarına olabildiğince yakın koşullardaki performansını ölçmelidir” testlerini yaparak destek verdi.

Yüksek mahkemedeki hakimler, önceki kararında “genel mahkeme olayı çarpıtıyor ve sebep verme yükümlülüğünü yerine getirmede başarısız” diyerek de tepki gösteriyorlardı.

Mahkeme önceki kararı kenara koyarak ve genel mahkemeye geri anılacaktır.

Bu kadar erken karar beklemiyordu Dyson Wiltshire şaşkınlıkla karşıladı.
Sir James, AB referandumundan önce önde gelen Brexiteer idi; İngiliz endüstrisinin Brüksel’deki düzenlemelerden uzak durmasını memnuniyetle karşıladı.

Daha önce AB’nin tek pazar olduğu fikrine  katılmıyordu ve “tek bir pazar değil dahası var. Farklı diller, kutular, fişler, pazarlama vb., Farklı psikoloji, farklı yasalar var. Çok fazla masraf var “dedi.

http://www.telegraph.co.uk/business/2017/05/11/dyson-seizes-victory-european-courts-brussels-vaccum-cleaner/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir