E devlet üzerinden artık birçok meşakkatli işimizi kolayca halledebiliyoruz. İşte bunlardan biri olan abonelik iptali çoğu vatandaşa rahatlık sağlamıştır. Peki, e devlet abonelik fesih başvurusu nasıl yapılır, e-devlet üzerinden abonelik iptali nasıl yapılır? Tüm detaylarını araştırdık.

Bilindiği üzere eskiden su, internet, doğalgaz, elektrik yada bunun gibi iptal olunacak şeyler için bir zamanımız gidiyordu, şimdi ise getirilen kolaylıklar ile birlikte bu süreç artık hem abonelik iptalleri e-Devlet ile kolayca yapılmakta hem de bize zaman kazandırmaktadır.

E Devlet Üzerinden Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

e devlet uzerinden abonelik iptali

E devlet üzerinden abonelik fesih başvurusu yapmak için yapmanız gereken, adımlar var bunlara birlikte bakalım.

1- İlk olarak fesih için https://www.turkiye.gov.tr/btk-abonelik-fesih-basvurusu tıklayın.

abonelik fesih basvurusu dogalgaz

2- Daha sonra e devlette TC kimlik bilgilerinizi ve şifrenizi girin.

e devlet fesih basvurusu internet

3- Daha sonra fesih etmek istediğiniz aboneliğinizi seçin. (Elektrik, doğalgaz, internet gibi)

4- Fesih başvuru sebebinizi ilgili alana yazın. (Mantıklı bir açıklama olsun)

5- Son olarak abonelik fesih başvuru belgesini imzalayın.

Not: Değerli arkadaşlar fesih işlemi ciddi bir iş olduğundan dolayı normal şartlarda E devlet şifresi ve kullanıcı bilgileri ile girdiğiniz sisteme Mobil İmza, E-imza, TC kimlik kartı yada İnternet Bankacılığı ile girmeniz gerekmektedir.

e devlet fesih basvuru su

 

Fesih İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Tüketici Hak Arama Derneği Genel Başkanı ve Tüketici Birliği Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Nihat Altay, e- devlet üzerinden abonelik iptali yapacaklar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Abonelik iptali için ilk olarak aboneliklerin kontrol edilmesi, sonrasında kişisel bilgiler doğrulanarak, feshetmek istenilen aboneliğin doğru olarak belirtilmesi lazım.

İptal ettireceğiniz aboneliği seçtikten sonra iptal başvuru sebebinin yazılması da gerekmektedir. Buraya kadar bir problem yoktur, iş buradan sonra başlıyor, yazacağınız neden çok önemlidir.

E-Devlet üzerinden getirilen kolaylığın yanında risklerin de olduğu bilinmelidir. Aboneliği iptal ettirecek olan kullanıcılar, e-Devlet üzerinden abonelik iptali yaparken, iptal nedenini çok iyi yazması gerekmektedir.

Örnek olarak; tüketicinin 1 yıl taahhütlü aboneliği varken hiç bir gerekçe göstermeden 6 ay sonra abonelik iptali sağlarsa, sonra ki günlerde cayma bedeli olarak tüketicilere yüklü faturalar yansıtılabilir.

Bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesi iptali

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre abonelikten ayrılmak isteyen tüketici, bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman e-Devlet üzerinden feshetme hakkına sahiptir.

Bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesi iptali

Süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmelerinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması hâlinde de tüketici sözleşmeyi feshedebilir. Ancak

Diğer yandan ise abonelik sözleşmesi bir yıla kadar olan tüketiciler sözleşme dolmadan e-Devlet üzerinden ayrılmak isterse cayma bedeli ödeyebilir.

Elektronik haberleşmede yaşanan somut sorunla abonelik iptaline gerekçe olarak sunulabilir. Tüketicilerden geçmiş yıllarda, haklı gerekçe sunulsa dahi bazı firmaların ceza ve ek fatura yansıttığına dair şikâyetler aldık.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER