EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?

Ana Sayfa Nedir EFT ve Havale Nedir? Aralarındaki Farklar Nelerdir?
  EFT ve Havale’nin kısa tanımı ile başlayacağımız yazımızda, bu iki Finansal terimin arasında ki farklara değineceğiz. Ayrıca bu 2 kavramın günümüz Finansal terminolojisinde kapladığı yerlere de göz atacak, eft ve havale nedir, eft ve havale farkı nedir, eft ve havale nedir aralarındaki farklar nelerdir ve derinlemesine inceleyeceğiz. Dilerseniz hemen aklınızda ki soru işaretlerine cevap aramaya başlayalım!

Eft ve Havale Nedir ?

eft ve havale nedir

EFT Nedir?

Farklı bankalar arasında eş zamanlı yapılan nakdi ve gayri nakdi transfer işlemlerine verilen addır. Çoğu EFT işlemi saat 17:00 yani mesai saati içerisinde yapılırken, bazı EFT işlemleri 17:00’den sonra yapılması durumunda bir sonraki mesai saati başlangıcına ertelenmektedir.

Havale Nedir?

Aynı bankalar arasında yapılan eş zamanlı nakdi ve gayri nakdi transfer işlemlerine verilen addır. Çoğu Havale işlemi saat 17:00 yani mesai saati içerisinde yapılırken, bazı Havale işlemleri 17:00’den sonra yapılması durumunda bir sonraki mesai saati başlangıcına ertelenmektedir. Ama çoğunlukla 24 saat Havale yaptıran bankalar da bulunmaktadır.

EFT ve Havale Arasında ki Farklar Nelerdir?

EFT ve Havale arasında ki en büyük fark banka durumlarıdır. Yani EFT’de her türlü banka aracılığı ile Hesap numarası aracılığı ile veya IBAN yolu ile para transferi yapılabilirken, Havale’de sadece aynı bankalar aracılığı ile para transferi yapabilirsiniz. Bu arada işlemin sadece TL’sı değil aynı zamanda döviz kurları arasında da yapılabileceğini unutmayın. Ve bu işlem EFT’de daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Her iki işlemi de hem ATM aracılığı ile hem de İnternet Bankacılığı aracılığı ile yapabilirsiniz. Bunun için 2 farklı metot vardır. Dilerseniz biraz da bunlardan bahsedelim.

EFT Hesap Numarası Yardımı İle İşlem Yapmak

eft ve havale nedir

Hesap numarasını, adını, soyadını ve iletişim bilgilerini bildiğiniz farklı bir bankanın kullanıcısına belirli bir ücret karşılığında EFT yapabilirsiniz. EFT genellikle anında transfer işlemi olarak bilinir. Ama bu işlemin mesai saati içerisinde yapılması gerektiğini unutmamak gerekir. Aksi durumda 2 farklı seçenek ile karşılaşırsınız. Ya bir sonra ki işlem saatine kadar yaptığınız işlem dondurulur ya da işleminiz anında iptal edilerek daha sonra tekrar denemeniz isteniz. Ve bu durumda ayrıca işlemi yine de EFT yardımı ile yapmak isterseniz, belirli bir kesintiyi kabul etmiş sayılırsınız.

EFT IBAN Numarası Yardımı İle İşlem Yapmak

eft ve havale nedir

IBAN yardımı ile EFT yapmak hem en kolay hem de en hızlı yöntem olarak bilinmektedir. Çünkü bu işlemde bilmeniz gereken tek bilgi International Bank Account Number (IBAN) numarası ile gönderi yapacağınız kişinin adının ve soyadının uyuşmasıdır. Ekstra hiçbir bilgi girmenize gerek yoktur. Ayrıca karşı tarafa herhangi bir bilgilendirme de istenmez. Yani bu yöntemi kullanarak hem kolay hem de hızlı para transferi gerçekleştirebilirsiniz.

EFT’nin hesap gönderim süresi Havale’ye göre daha azdır. Ve bu da Havale için beklenen süreyi daha kısa hale getirir. Fakat bilinmesi gereken şu ki; Havale daha ucuz işlem ücreti gerektirir. Ve eğer anında para transferi yapmanız gerekmiyorsa; Havale ile işlem ücreti masraflarından kurtulabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir