Geçtiğimiz hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in imzaladığı kararnameye göre doğal gaz ödemelerinin rubleyle yapılması şartı getirilmişti.

Kremlin Sözcüsü Peskov’dan konuya ilişkin yeni bir açıklama geldi ve şartlar oluşursa kararın iptal edilebileceğini söyledi.

Putin’den Doğalgaz Hamlesinde Yeni Açıklamalar Geldi!

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, gerekli şartların oluşması halinde Rus gazında rubleyle ödeme sisteminin iptal edilebileceğini söyledi. Peskov, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya’nın “dost olmayan ülkelere” doğal gaz ihracatında rubleyle ödeme sistemine geçmesini değerlendirdi.

Bugün itibarıyla rubleyle ödeme yapılmaması halinde Rusya’nın doğal gaz sevkiyatını hemen kesmeyeceğini dile getiren Peskov, “Şu anda devam eden teslimatların ödemesinin bugün değil, bu ayın ikinci yarısında hatta mayıs başında yapılması gerekiyor.” dedi.

Peskov, Rus gazının satışında rubleyle ödeme sisteminin gelecekte iptal edilip edilmeyeceğine yönelik soruya, “Elbette, çok katı bir durum yok, şartlar oluşursa olabilir ancak şu anki durumda bizim için en çok tercih edilen ve en güvenilir seçenek ruble.” yanıtını verdi.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER