Windows Üzerinde Ekran Görüntüsü Alma

Ana Sayfa Haber Yazılım Windows Üzerinde Ekran Görüntüsü Alma
  Windows üzerinde bir ekran görüntüsü kaydetme işlemini yapmak mı istiyorsunuz? Mobil telefonlarda farklı tuş kombinasyonları ile gerçekleştirilebilen bu işlem Windows üzerinde biraz daha farklı yapılmakta.

Ekran görüntüsü kaydetme için Windows bize birkaç farklı varyasyon sunmakta. Ve her birinin işlevi diğerlerinden farklıdır. Manuel ve program ile bu işlemi yapmak mümkün.

Gelelim Windows üzerinde ekran görüntüsü alma işlemine.

PRNT SCR Programı ile kolayca ekran görüntüsü alabilirsiniz (Macbook ve Windows ekran alıntısı aracı indir)

Program tek bir tuş ile istediğiniz karenin ekran görüntüsünü alabiliyor. Görüntüsü klavyenizin PrtSc, Home tuşunun yanındaki tuş ile alabiliyorsunuz. Windows 7 ekran görüntüsü alma programı ve diğer tüm işletim sistemlerinde kullanılabilen bir programdır. Mac,win8 ve win10 işletim sistemlerinde kullanılabilir.

ekran alıntısı aracı indir
Programın dış görüntüsü – Webhakim

Programı indirmek için tıklayın.

Programsız olarak ekran alıntısı aracı kullanımı ve windows 10 ekran alıntısı aracı yok çözümü

Klavyenizin PrintScreen (Bazı klavyelerde PrtSc) tuşu geçerli ekranı kopyalar. Ardından Ctrl + V ile herhangi bir resim düzenleme yazılımına yapıştırabilirsiniz. (Paint, PhotoShop v.s.)

Alt + Print Screen’e basmak ise yalnızca seçili olan pencerenin resmini çekecektir.

Çalıştırmakta olduğunuz Windows sürümüne bakılmaksızın bir ekran görüntüsü almak basittir. Varsayılan klavye denetimleriyle uğraşmadığınızı varsayarak yalnızca birkaç adım var – ve bunları değiştirmek için bazı ücretsiz resim düzenleme yazılımına ihtiyacınız varsa, bunlar bizim favorilerimiz.

ekran görüntüsü kaydetme

  1. Adım: Görüntüyü yakalama – Yakalamak istediğiniz alanı ekranınızda görüntülediğinizi farz edersek, genellikle klavyenizin sağ üst köşesinde bulunan “Print Screen” (genellikle “PrtScn” olarak kısaltılmış) tuşuna basarak tüm ekranınızın bir ekran görüntüsünü alabilirsiniz. Alternatif olarak, etkin pencerenin ekran görüntüsünü almak için “Alt + Print Screen” tuşuna basın. Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, dizüstü bilgisayarınızda o anahtara atanmış başka bir özellik daha varsa “Fn” + “Print Screen” tuşuna basmanız gerekebilir. Ekran görüntüsü alınırken hiçbir farklı içerik veya başka bir görüntü olmayacak, ancak ortaya çıkan görüntü panoya bir PNG dosyası olarak kaydedilecektir. Windows 8 veya 10’u kullanıyorsanız, resim dizininizin “Ekran görüntüleri” klasöründe tam ekran bir ekran görüntüsünü otomatik olarak kaydetmek için Windows Tuşu + PrtSc tuşuna basın.
  2. Adım: Paint’i Aç: Windows 10’da, Başlat menüsünü açabilir, “Tüm Uygulamalar” a gidebilir ve Paint’i bulana kadar alfabetik listede dolaşabilirsiniz. Windows 8’de, başlangıç ekranını açmak için Windows tuşuna basın. Windows penceresinde Uygulamalar kısmında Paint uygulamasını bularak açın. Windows 7 için “Başlat” menüsünü tıklayın, “Donatılar” klasörüne gidin – “Paint” i tıklayın. Simge, sağ tarafta bir fırça bulunan bir boyama paletini tasvir eder, ancak işletim sisteminize bağlı olarak biraz değişir.
  3. Adım: Ekran görüntüsünü yapıştırın – Açıldıktan sonra Paint programının sol üst köşesindeki “Yapıştır” düğmesini tıklayın, “Düzenle” yi ardından “Yapıştır” ı seçin veya ekran görüntüsünü yapıştırmak için klavyeden “Ctrl + V” ye basın.
  4. Adım: Ekran görüntüsünü kaydetme – Görüntüyü belirli bir alana kırpmak gibi istediğiniz düzenlemeleri gerçekleştirin ve sol üst köşedeki “Dosya” seçeneğini tıklayın. Daha sonra, “Kaydet” i seçin, yeni dosyayı seçin, bir kaydetme yeri seçin ve açılan menüden istediğiniz dosya biçimini seçin. Çoğu amaçla, JPG iyi sonuç verir, ancak PNG, BMP, GIF ve diğerlerinden seçim yapabileceğiniz diğer çeşitli biçimler mevcuttur. İşiniz bittiğinde sağ alt köşedeki “Kaydet” düğmesini tıklayın.

Diğer verimli ve sık kullanılan bir çözüm olarak Windows ile birlikte gelen “ Ekran Alıntısı Aracı” uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama size görüntüsünü yakalamak istediğiniz ekran üzerinde seçim yapma şansını sunar. Ekran Alıntısı Aracı, Windows 7, 8, 8.1 ve Windows 10 sürümlerinin hepsinde önyüklü olarak gelmektedir. Ekran Alıntısı Aracı’na Uygulamalar sekmesinden ya da Windows arama sekmesinden ulaşabilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir