Ekran kartı, bilgisayar sistemi üzerindeki görüntülerin monitöre aktarılmasını sağlayan önemli bir donanım parçasıdır.

Biz kullanıcıların da ekran kartlarımızdan yüksek verimi alabilmemiz için ekran kartı güncelleme işlemi yapmamız gerekir.

Ekran kartları performanslı ve daha hızlı çalışabilmek adına driver adı verilen dosyalardan yararlanırlar. Özellikle yeni oyunlar piyasaya sürüldüğünde ekran kartı üreticileri kartların bu oyunları daha performanslı oynatabilmeleri için yeni driver güncellemeleri sunarlar.

Ekran Kartı Güncelleme

İlk önce ekran kartı öğrenme işlemini yapmanız gerekiyor. Ekran kartınız amd ve nvidia markalarından hangisi öğrenip, ona göre işlem yapmanız gerekiyor. Biz de bu yazımızda ekran kartı güncelleme işleminin nasıl yapılacağını anlatacağız.

NVIDIA Ekran Kartı Güncelleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ekran Kartı Güncelleme

Ekran kartı güncelleme işlemini yapabilmek için öncelikle sisteminizdeki ekran kartının markasını ve modelini öğrenmeniz gerekir.

Günümüzde standart bir bilgisayarda Nvidia veya AMD marka ekran kartı yer alır.

Adım 1: Ekran Kartınızın Modelini Öğrenin

Masaüstüne gelerek Bilgisayarım’a sağ tıklayın ve “Özellikler” deyin. Açılan menüde sağ taraftan “Aygıt Yöneticisi” sekmesine tıklayın.

Ekran Kartı Güncelleme Nvidia

Adım 2: Ekran Kartınızı Bulun

Bilgisayarınızda bulunan tüm görüntü aygıtlarına “Görüntü bağdaştırıcıları” seçeneği altında erişebilirsiniz. Bu seçeneğe tıklayın.

Ekran Kartı Güncelleme Nvidia

Adım 3: Güncel Driver’ı Bulun

Görüldüğü üzere referans alınan bilgisayar için “Görüntü bağdaştırıcıları” seçeneği altında NVIDIA 740M ve Intel HD 4600 olmak üzere iki farklı ekran kartı yer alıyor.

Intel marka olan ekran kartı tümleşik ekran kartını, Nvidia marka olan ekran kartı ise oyunları oynatan asıl ekran kartını temsil ediyor. Biz de güncelleme işlemini Nvidia için yapacağız.

Ekran Kartı Güncelleme Nvidia

Detaylı Anlatım: Öncelikle Nvidia Driver İndirme işlemini yapacağımız web sayfasını buraya tıklayarak açın. Karşınıza çıkan formu öğrenmiş olduğunuz ekran kartı modelinize göre doldurun ve “Aramaya Başla” butonuna basın. Seçilen özelliklere ait en güncel driver şu şekilde listelenecektir;

Ekran Kartı Güncelleme Nvidia

Not: Windows 10 kullanıyorsanız ve ekran kartınız için işletim sistemi seçenekleri arasında Windows 10 yer almıyorsa Windows 8.1’i seçebilirsiniz. Ayrıca işletim sisteminizin 32 veya 64 bit seçeneklerini de mutlaka doğru belirtin.

“Kabul Et ve Yükle” butonuna basın. İndirme işlemi başlayacaktır. İndirme işlemi bittikten sonra indirilen Setup dosyasını çalıştırın. (Dosya boyutu driver’lar arasında değişiklik gösterir.)

Adım 4: Driver’ı Kurun

Setup işlemi başladığı zaman size Experience yazılımını yüklemek isteyip istemediğiniz sorulacak. Kuruluma Expreience seçeneğini seçerek devam edin. (Experience, ekran kartındaki bazı ayarları yapmayı kolaylaştıran faydalı bir arayüzdür.)

Ekran Kartı Güncelleme Nvidia

Bu aşamadan sonra kurulum başlayacaktır ve ekran kartınız yüklü değilse yüklenecek, güncel değilse güncellenecektir. Kurulum işlemi bittikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir.

Ekran Kartı Güncelleme Nvidia

AMD Ekran Kartı Güncelleme işlemi nasıl yapılır?

Marka ve modeller birbirinden farklı olsa da ekran kartı güncelleme işlemi de Nvidia güncelleme gibidir.

AMD ekran kartı modelinizi öğrenmek için üst kısımda anlattığımız ekran kartı modeli öğrenme işlemini uygulayın. Ekran kartı modelini öğrendikten sonra aşağıdaki işlemleri uygulayarak güncelleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Adım 1: Ekran Kartı Sürücüsünü İndirin

Detaylı Anlatım: AMD ekran kartı indirme işlemi için öncelikle buraya tıklayın. Açılan ekranda ekran kartınızın model bilgilerini girin ve “Submit” butonuna tıklayın.

Ekran Kartı Güncelleme amd

Bir sonraki sayfada ise ekran kartınızın kurulacağı işletim sistemini ve işletim sistemi bitini seçin, ilgili Setup dosyasını indirin.

Ekran Kartı Güncelleme amd

Adım 2: Kurulum

Dosya indirme işlemi bittikten sonra inen Setup dosyasını açın ve Setup yönergelerini takip edin.

Kurulum tamamlandıktan sonra ise bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Böylece AMD marka ekran kartınızın driver yazılımını başarıyla güncellemiş oldunuz.

Güncelleme işlemini yaptıktan sonra amd radeon ayarları makalemize gidip, fps için ayarlamaları yapabilirsiniz.

Genelde yeni oyunlarda optimizasyon sorunu olduğu için ekran kartı güncellemesi çok işe yaramaktadır. Buna en güzel örnek pubg fps arttırma makalemizde belirttiğimiz işlemlerdir. Hemen oyun ile ilgili bir sıkıntı olursa ve oyuna güncelleme geldi ise ekran kartını güncellemek gerekiyor.

Windows Update ile Güncelleme

Oldukça modern özellikler ile donatılan Windows 10’un kullanıcıları en çok memnun eden yeniliklerinden biri de otomatik driver güncelleme desteğine sahip olmasıdır. Bu özelliğe ekran kartı driver’ları da dâhildir. Standart olarak Windows Update üzerinden güncelleme kontrolü yaparak AMD ve Nvidia ekran kartlarınızın driver’larını güncelleyebilirsiniz.

Not: Windows Update ile yapılan yüklemelerde her zaman en güncel sürüm.

En güncel sürüme sahip olmanın en etkin yolu yazımızın ilk kısmında belirttiğimiz gibi driver Setup dosyalarını doğrudan üreticinin web sayfasından indirmek ve kurmaktır.

Not: AMD veya Nvidia ekran kartının yanında Intel ekran kartı güncelleme işlemi yapmak isterseniz bu link üzerinden ilerleyerek Intel® Driver yazılımını indirebilirsiniz.

Intel’in tüm sürücüleri güncellemesini sağlayın.

Yorumlar (2)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

kadir 6 ay önce

bana yadımm edın

    Mustafa 6 ay önce

    sorun nedir