Ekstra Bir Ele İhtiyacınız Varsa, Bu Giyilebilir Kollar Size Yardımcı Olabilir

Tokyo Üniversitesi Inami Labovatuarı'ndaki araştırmacılarının yeni icatı MetaLims sayesinde artık işinize 4 elle sarılabilirsiniz.

0
165

Tokyo Üniversitesi Inami Laboratuvarı’ndaki araştırmacılar, kullanıcılara fazladan bir çift kol veren bir cihaz geliştirdi. MetaLimbs adındaki bu cihaz, bir kullanıcının ayakları ve dizleri tarafından kontrol edilerek cihazın kollarını çevrelerinde hareket ettirdi ve nesneleri kavradı.

Bu projeyle ilgili bilimsel motivasyonumuz, ek yapay uzuvların vücut algısını nasıl etkileyeceğini araştırmaktı; özellikle hangi konfigürasyonların kullanıcının, vücudundaki fiziksel değişiklikleri kendi parçası olarak algıladığını, bu tür vücut artırımlarının kullanılmasıyla yeteneklerimizin ve etkinliklerimizin nasıl geliştirilebileceğini görmekti.” Projeyi yöneten Tomoya Sasaki, Digital Trends’e verdiği röportajda, “MetaLimbs, bu soruları araştıran bir kavram prototipi kanıtıdır.” Dedi.

Aletin denetimi, kullanıcının ayaklarından ve bacaklarından olduğu için, MetaLimbs otururken kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bununla birlikte, araştırmacılar bunun otururken o kadar etkili olmadığını fark ettiler.

Böylece kullanıcıların ayakta dururken ayak parmaklarıyla aleti kontrol altına almalarını sağlayan özelliklerde eklediler. Bu nedenlerden dolayı Tomoya Sasaki, cihazın uygulamalarının geniş olabileceğini düşünüyor.

Ekstra-Bir-Ele-İhtiyacınız-Varsa-Bu-Giyilebilir-Kollara-Size-Yardımcı-Olabilir---2Tomoya Sasaki şunları da ekledi, “Endüstriyel ortamda, işçiler için tehlikeli ve ağır olan yüklerin manipüle edilmesinde daha etkili veya daha güveli olabilir. Ayriyeten çok farklı alanda, eğlence endüstrisinde MetaLimbs, yeni sanat performansları yaratmak ve uygulamak için kullanılabilir. İmkanlar sonsuzdur. Pazara hazır bir uygulama büyük olasılıkla günlük işlerinde profesyonellerin yeteneklerini artıracaktır.

Ne Zaman Satışa Çıkarılacak?

MetaLimbs’i hemen ellerinize alacağınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü cihaz şimdilik sadece bir prototip ve Sasaki, ağırlıklı olarak akademik etkileri üzerine odaklandığından aleti ticari amaçlı olarak nitelendirmediklerini söyledi. Bununla birlikte, Sasaki cihazdan esinlenen herkesi bir çekim yapmak ve kendini geliştirmek için aracı görmeye davet ediyor. Buluş hakkında bir iki şey paylaşmaya bile oldukça istekli.

Sasaki son olarak, “ Bu projenin diğerlerine ilham vermesi ve ilgili taraflarla olası araştırma işbirliklerini keşfetmesinden dolayı çok mutluyuz. Dedi.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir