Maddi olarak kötü durumda olanlara elektrik fatura desteği verilmektedir. Elektrik faturası desteğiyle aileleri biraz olsun maddi yönden rahatlatma amaçlanmıştır. Peki, elektrik faturası desteği başvurusu nasıl yapılır? Elektrik faturası yardımı şartları nelerdir? hepsine bakalım.

Elektrik Faturası Yardımı Nedir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal projeler kapsamında ihtiyaç sahibi durumunda olan ailelerin yaşamsal faaliyetlerine devam edebilmesi için sosyal yardımlar sağlanır. Şartları yerine getiren ailelere elektrik tüketim desteği verilir.

Elektrik Faturası Yardımı Şartları Nelerdir?

Elektrik Faturasi Destegi Basvurusu Nasil Yapilir

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sistemine kayıtlı olunması lazım. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca hane içerisinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olmalıdır. 2020 yılı için 701 lira olarak belirlenmiştir.

Sistem üzerinde kayıtlı olan kişilerin elektrik tüketim desteği talebini PTT şubeleri üzerinden yapması gerekmektedir. Daha sonra elektrik yardımı başvurusu sırasında kişilerin güncel elektrik faturasının yanında olması gereklidir.

Güncel elektrik faturası üzerinden elektrik yardımına ilişkin sorgulama yapılmaktadır. Dahası sorgulama sonucunda elektrik yardımına dair hak sahipliği elde edenlere nakit olarak fatura bedeli ödenmez. Sadece ilgili faturanın tutarından destek miktarı düşürülür. Son olarak ise devlet tarafından sağlanan destekten daha yüksek fatura bedelinin olması durumunda ise aradaki fark hak sahibi aile tarafından ödenir.

Elektrik Faturası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden başvuru yapılmaktadır. Eğer elektrik faturası destek ödemesinden yararlanmak istiyorsanız. Elektrik faturası yardımı başvurusu için gerekli olan belgeler arasında ise; hane içerisinde yaşayan fertlerin üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı olan kimlik kartlarının fotokopisi, başvuru dilekçesi ve güncel elektrik faturası. Bu kısımda elektrik desteğinde muhtarlardan alınan muhtaçlık belgesi de ihtiyaç sahipliği konumunda etkili bir rol oynar.

Elektrik Desteği Yardımı Hane Başına Ne Kadar?

Bilindiği üzere elektrik faturası desteği nakdi olarak sağlanmasa da güncel fatura üzerinden her ay stabil olarak ödeme yapılır. Diğer yandan ise elektrik desteğinin tutarı güncel fatura üzerinden tüketilen miktarı hesaplanarak bulunur. Ayrıca mesken tipi konutlardaki elektrik fiyatının belirlenmesinde, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) aracılığıyla hesaplama yapılır. Son olarak ise elektrik faturası yardımı kişi sayısı ve harcanan elektrik miktarına göre belirlenmektedir.

1 ve 2 kişilik hanelere aylık 75 kilovasaat- 40 TL

3 kişilik hanelere aylık 100 kilovasaat- 53 TL

4 kişilik hanelere aylık 125 kilovasaat- 67 TL

5’ten daha fazla hanelere aylık 150 kilovasaat- 80 TL yardım yapılmaktadır.

Evde tıbbi cihazlarla yaşamak zorunda kalanlar ve kronik hastalığı olanlarsa kesintisiz güç kaynağıyla 200 liralık yardımdan yararlanırlar.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER