Elektronik Cihazların Geri Dönüşümü

Ana Sayfa Blog Elektronik Cihazların Geri Dönüşümü
  Elektronik Cihazların Geri Dönüşümü

Teknoloji her geçen gün daha fazla hayatımıza giriyor ve  hayatımızın ayrılmaz parçası haline geliyor. Dizüstü bilgisayarlarımızı, tabletlerimizi , cep telefonlarımızı ve teknolojinin bize sunduğu nimetleri ve onların yarattığı  kolaylığı seviyoruz.  Teknolojik cihazların tüketimi her geçen gün engellemez bir hızla artıyor. Teknoloji araştırma şirketi Gartner 2015 yılında alınan cep telefonu sayısının 1.9 milyar olduğunu tahmin ediyor.

Teknolojik cihazların tüketimine bağlı olarak da üretimi de aynı oranda ve çeşitlilikle devam ediyor.  Teknolojik cihazlara ilişkin olarak model , yazılım ve alt yapı farklılaştırma ve  değişim hızının yüksek olması, teknolojik cihazların bir kullanım ömrünün kısaltıyor. Tüketim miktarının yüksek, kullanım süresinin kısa oluşu, bir elektronik atık sorununu da beraberin de getiriyor.

Elektronik ürünlerin üretiminde kurşun, cıva ve kadmiyum gibi  toksik maddelerin kullanılması bu atıkların çevreye ve insan sağlığına zararlı tehlikeli atıklar olmasını sağlıyor. Tehlikeli atık sınıfında değerlendirilen elektronik atıkların dikkatli bir şekilde atılması ve bertaraf edilmesi gerekiyor.

Birleşmiş Milletler 2014 yılında yaptığı bir çalışmada her yıl 41.8 ton elektronik atığın ortaya çıktığını ve bu atıkların ancak %10 ila %40’a kadar bir kısmının düzgün bir şekilde atıldığını ve  geri dönüşümde değerlendirdiğini bildirdi.

Çok az ülke elektronik cihazların geri dönüşümünü zorunlu kılan yasaları onaylaması, geri dönüşümü zorunlu kılan yasaların olmayışı geri dönüşüme gönderilen cihaz miktarının düşmesine sebep oluyor.

Elektronik cihazlar  üretilirken kullanılan birçok malzeme: plastikler, cam ve metal de dahil olmak üzere geri kazanılabilir ve tekrar kullanılabilir.

Apple‘ şirketi 2015 yılında geri dönüştürülmüş cihazlardan 40 milyon değerinde katkı sağladı

Biz tüketiciler, geri dönüşüm kurallarına uygun davrandıklarında elektronik atıkların doğaya vereceği azaltabilir ve geri dönüşümle bu cihazların yeniden değerlendirilmesini ve üretime katılmasına olanak verebiliriz. Elektronik cihazların güvenli geri dönüşümü için yapabileceklerimiz:

 Geri Dönüşümcüye Getirin

Birçok kar amacı gütmeyen kuruluş ve yerel topluluk, eski elektronik cihazları geri dönüştürmenize yardımcı olacak seçenekler sunuyor. Eski telefonları , elektronik cihazları şarj edilebilir pilleri toplayan merkezlere ya da bu merkezlere  ait geri dönüşüm  kumbaralarına bırakabiliriz.

Bağış Yapın

Kullanılmış cihazınız hala çalışıyorsa ya da küçük bir tamirat ile çalışabilir duruma gelecekse, bu cihazları ihtiyacı olan dernek , vakıf ve benzeri sosyal yardımlaşma kurum ve kuruluşlarına bağışlayabilirsiniz. Böylece cihazın kullanım ömrünü artırmış olursunuz.

Dünya Bilgisayar Borsası, gelişmekte olan ülkelerdeki dijital uçurumun azaltılması ve elektronik cihazların yeniden kullanılması ve uygun şekilde geri dönüştürülmesi için bir görev üstleniyor.

eBay, kullanılmış cihazlarınızı satmanıza ve kazançların bir bölümünü veya tamamını bir seçtiğiniz hayır kurumuna bağışlamanıza izin veriyor.

Bir Teknoloji Firmasına İade Edin

Pek çok elektronik üreticisi ve satıcısı,  geri dönüşüm programları sunmaktadır. EPA’nın web sitesinde yer alan bir modül, ürün veya şirket bazında arama yapmanıza izin verir.

Best Buy, nereden aldığınıza bakılmaksızın geniş bir elektronik yelpazesi için geri dönüşüm seçeneklerini sunar.

Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen teknolojik cihazların geri dönüşümü noktasında yaratılacak duyarlılık, daha temiz bir çevreye sahip olmamıza da olanak verecektir.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir