Elon Musk İnsan Beyniyle Bilgisayarları Konuşturmayı Hedefliyor

Ana Sayfa Haber Elon Musk İnsan Beyniyle Bilgisayarları Konuşturmayı Hedefliyor
  Elon Musk türüne katkı sağlayacak işler yapma konusunda en başından beri büyük oynama konusundaki kararlılığını göstermekten geri durmadı. SpaceX ve Tesla Motors bunların iyi birer örneği.

Bu sefer insanların felç veya kanser gibi zorluklardan sonra yaşadığı beyin sorunları için bir ürün çıkarma çalışmalarına başladı. Şirketin ismi Neuralink ve şirketin amacı beyin ile iletişim kurabilen mikron ebatında ürünler geliştirmek. Musk, bunun 4 yıl içerisinde gerçekleşebileceğini söyledi. Ayrıca geçen sene gerçekleşen konferansların birinde de yakın gelecekte bilgisayarların yapay zeka sayesinde üst düzey işler çıkaracağını söyledi. Bu sofistike cihazları takip edebilmek için sinir implantı yapılmasını bile gündeme getirdi.

Bu teknolojinin 8-10 sene içerisinde engelsiz insanlar tarafından kullanılabileceği de belirtildi. Tabii bu yalnızca Musk ve ekibinin elinde değil; onay süreleri, hukuki sınırlar vb ellerinde olmayan sosyal konuların da bertaraf edilmesi gerek.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Musk mart ayında beyin ve bilgisayarları bir noktada birleştirebileceği bir şirketi yürürlüğe koydu. Neuralink geçtiğimiz temmuz ayında Kaliforniya’da medikal araştırma şirketi olarak kayıtlara geçti; görünen o ki Musk bu şirketi yükseltmeyi kafasına koymuş.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir