Elon Musk Mars projesi ile ilgili tüm detayları paylaştı. SpaceX ve Tesla CEO’su Musk, 2026 yılına kadar Mars’a insan göndererek burada ‘kendi kendine yeten bir şehir kurma’ hedefi olduğunu açıkladı.

elon musk mars plani

Ayrıca, Musk, ”Bu şehri olası bir 3. Dünya Savaşı’ndan önce kendi kendine yetecek şekilde tutmaya çalışmalıyız” ifadelerini kullandı.

Elon Musk Mars Projesi 3.Dünya Savaşı’ndan Önce Marsa Yerleşmeliyiz

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, 2020 Mars Topluluğu Sanal Konvansiyonu’nda açıklamasında, muhtemel bir 3. Dünya Savaşı’ndan önce Mars’ta kendi kendine yeten bir şehir yaratma hedefi olduğunu belirtti.

Kendi kendini idame ettiren bir şehir

Musk, açıklamalarında “Mars’ta kendi kendine yeten bir şehir yaratmayı hedeflemenin yararlı olacağını düşünüyorum. Bu hedef olmalı; sadece birkaç kişi veya bir üs değil, kendi kendini idame ettiren bir şehir” açıklamasında bulundu.

Diğer yandan nükleer bir yıkım dahil herhangi bir sebeple Dünya’dan tedariğin gelmemesi halinde Mars kolonisinin yok olup olmayacağını test etmenin önemli olduğunu belirten Musk, “3. Dünya Savaşı’ndan önce ya da sonra Mars’ta kendi kendine yeten bir şehir yaratabilecek miyiz? Umarım 3. Dünya Savaşı asla çıkmaz, ancak sonra bunu gerçekleştirme olasılığı düşük” ifadelerini kullandı.

ELON MUSK MARS PROJESİ

elon musk mars projesi

Mürettebatlı Roket Denemesi

Musk, sera gazlarının kademeli olarak salınmasının atmosferi, nükleer bombalar yardımıyla karbondioksitle dolduracağı için bunun yavaşça başarılabileceğini belirtti.

Bu kitle imha silahları, patladığında ‘flaş’ olarak bilinen görünür, kızılötesi ve morötesi ışık olarak büyük miktarda termal radyasyon yayar.

Musk’ın yeni başlayan teorisine göre, ısı, patlamanın açığa çıkardığı enerjinin yüzde 35 ila 45’ini oluşturuyor, bu da muazzam miktarda ısının inanılmaz derecede hızlı üretildiği anlamına geliyor ki, bu Musk’ın teorisine göre Mars’ı ısıtmak için kullanılabilir.

Mars’ın bir kaçış seçeneği olamayacak

elon musk mars

Bununla birlikte insanlığın karşılaşacağı; büyük bir savaş, büyük bir yanardağ patlaması, meteor çarpması ya da kendi kendini yok etme gibi ihtimallerin bulunduğu değerlendirmesini yapan Musk, “Açıkçası, medeniyet mevcut durumda çok güçlü görünmüyor, biliyorsunuz, şu anda biraz cılız görünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kendi kendine yetmediği sürece Mars’ın bir kaçış seçeneği olamayacağına dikkat çeken milyarder, bunun da muhtemelen kendi yaşam süresi içerisinde gerçekleşmeyeceğini vurguladı.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER