Elon Musk, günümüzde tanıtılmaya ihtiyacı olmayan bir kişilik. En son sosyal medya platformu Twitter’ı satın almasıyla gündeme geldi. Yenilikçi fikirleri ve sıradışı düşünceleri ile dünyanın her yerinde insanların hayal gücünü zorluyor. Bununla birlikte, Twitter hesabı da eğlence ve kafa karışıklığı kaynağı haline geldi. Musk, sosyal medyada her zaman tartışmalı bir figür olmuştur ancak 2023’te özellikle Twitter’ı satın alması sonrası yeni bir seviyeye ulaştı diyebiliriz.

SharedScreenshot

Dünden Bugüne Twitter

ExpressVPN’in Twitter araştırması, Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alımı sonrasında popülerleşmesine rağmen 2024 yılında 33 milyon kullanıcının platformdan ayrılacağını öne sürüyor.

Twitter, aylık aktif olarak yaklaşık 450 milyon kullanıcıya sahipti ve dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından biridir. Twitter, 2006 yılında Odeo adlı bir podcast şirketinde çalışan Jack Dorsey, Biz Stone ve Evan Williams tarafından kuruldu. Twitter fikri gün boyunca birbirleriyle iletişim halinde kalmanın bir yolunu aradıkları bir beyin fırtınasından sonra ortaya çıktı. Twitter’ın orijinal adı ‘’Twttr’’ idi.

Twitter, bireylerin mesajlaşmasına benzer şekilde birbirleriyle iletişim kurmalarının bir yolu olarak tasarlanmıştı fakat Twitter’ın bundan çok daha fazlasını yapabilme potansiyeline sahip olduğu kısa sürede anlaşıldı.

Temmuz 2006’da Twitter artık önemli bir kitle kazandı ve kurucular yalnızca Twitter’a odaklanmak için yeni bir şirket kurmaya karar verdi. Şirkete platformun adını verdiler ve potansiyeline erişmesi için çalışmaya koyuldular. Twitter’ın erken dönemde sunduğu en önemli özelliklerden biri, kullanıcıların tweetlerini kategorilere ayırmasına yardımcı olan ve aradıklarını bulmalarını kolaylaştıran #hashtag kullanımı oldu.

Twitter, 2000’lerin sonu ve 2010’ların başında ünlülerin, politikacıların ve işletmelerin platforma katılmasıyla büyümeye devam etti. 2013’te Twitter halka arz edildi ve ilk halka arzı 1.8 milyar doları aştı. Bugün Twitter, sıradan bireylerden büyük şirketlere ve siyasi liderlere kadar geniş yelpazeye sahip kullanıcı kitlesi ile dünyanın en etkili sosyal medya platformlarından biridir.

Sonuç olarak, Twitter’ın tarihi büyüleyici çünkü bu sosyal medya platformu 2006’daki başlangıcından bu yana çok yol kat etti. Basit bir mesajlaşma aracından iletişim ve etkileşim için güçlü bir platforma dönüşen Twitter, Ekim 2022’de Elon Musk tarafından 44 milyar dolara satın alındı.

Elon Musk ve İlginç Tweetleri

Elon Musk, en aktif Twitter kullanıcılarından biridir ve 2023’te daha da aktif hale gelmiştir. Elon Musk, inovasyon ve teknoloji dünyasında adından söz ettiren bir teknoloji milyarderidir. SpaceX, Tesla, Neuralink ve The Boring Company haricinde Twitter’ın da CEO’sudur. Musk, vizyoner fikirleri ile tanınır. Yalnızca Twitter’da 130 milyondan fazla takipçisi vardır. Musk’ın tweetleri genellikle ilginç ve komiktir. Tweetleri, son uzay çalışmalarından çevre hakkındaki düşüncelerine kadar çok çeşitli konuları içerir.

SharedScreenshota

Musk’ın Twitter CEO’su görevinden ayrılıp ayrılmaması ile ilgili oluşturduğu anketde 17 milyondan kişi oy kullanmıştır ve cevap %57,5 ile ‘’Evet’’ çıkmıştır.

Musk’ın sosyal medyadaki varlığı her zaman tartışmalara sebep olmuştur. Twitter’da birden fazla kez kendini zor durumda bırakan tartışmalı açıklamalar yapmıştır. Örneğin, 2018’de Musk, Tesla’yı hissesi 420 dolardan özel olarak alım için fon sağladığını belirttikten sonra şirketin hisseleri önemli bir artış yaşamıştır. Tweet’in daha sonra doğru olmadığı ortaya çıkınca Musk menkul kıymetler dolandırıcılığından para cezasına çarptırılmıştır.

Musk’ın Twitter’da attığı en ilginç tweetlerden biri de tüm mal varlığını satacağını ve eve sahip olmayacağını açıklamasıdır. Bu tweet çok yankı uyandırdı ve takipçileri arasında tartışmaya sebep oldu.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER