Empati kurmak ister misiniz?O zaman kalbinize kulak verin

Ana Sayfa Haber İlginç Empati kurmak ister misiniz?O zaman kalbinize kulak verin
  Başkalarının duygularını anlamak istiyorsanız ”kalbinizin sesini dinlemeniz”gerekebilir.Ayrıca tuhaf bir hissiyatta sizi sarabilir.Hazırlıklı olmanız önerilir.

Derin araştırmalara göre,tavsiyelerin tam anlamıyla ele alınması gerekir.

Bilim adamları, kendi kalp ritmini duyabilen kişilerin daha empatik olduklarını ve sosyal durumları daha iyi keşfedebileceklerini söylediler.

Anglia Ruskin Üniversitesi’ndeki deneyler, bir kişinin kendi fizyolojik farkındalığı ve başkalarının zihinlerini okumada  sahip olduğu; psikolojik yeteneği  arasında bir bağlantı olduğunu ilk kez kanıtlamıştır.

Gönüllülerden kalp atışlarını nabız atmadan saymalarını ve daha sonra sosyal etkileşim video klipleri göstermeleri istendi.

Sosyal klipler sırasında, karakterlerin ne hissettiğine ve ne düşündükleriyle ilgili neye inandıklarına, hava neye benzediği gibi sosyal olmayan sorular soruldu.

Kalplerini en doğru şekilde  hissedenler, karakterlerin duygularıyla ilgili sorulara cevap vermede daha başarılı olsada.Ancak “yanıltıcı yetenek soruları” ile sosyal olmayan farklı soruları doğru yanıt verme arasında herhangi bir ilişkisi yoktu.

Bilim adamları dergisi Cortex’te yazdığında, bulguların insanlara kalplerini dinlemelerini sağlamaları için daha empati kurmalarının mümkün olacağı gözüküyor.

Araştırmayı yürüten psikolog Punit Shah, “Meslektaşı Michael, Sandra’ya karşı toplu taşıma araçlarında saldırgan olduğunda, vücudunuz bunu kalp atış hızınızı arttırarak, belki de sizi rahatsız edici ve endişe verici hissine kapılmanıza neden olabilir” dedi.

“Kalp atış hızınızın arttığını düşünmüyorsanız, bu durum anlama ve uygun şekilde yanıt verme becerinizi azaltabilir.

“Bu basit gibi görünsede, ancak dahili sansasyonlar ile zihin okuma arasında  hiçbir bilimsel delil mevcut değil.

Keşif, içsel bedensel duyumlara odaklanan yeni psikolojik araştırmalara yol açtığını belirtti.

1884’ten beri, Amerikalı filozof William James, “Korktuğumuz için mi ayıdan kaçarız , yoksa koştuğumuz için korkuyor muyuz” sorusunu sorduğunda, psikologlar duyguların esas olarak fiziksel veya zihinsel olaylar olduğu yönünde şiddetle tartışmışlardır.

Anglia Ruskin Üniversitesi tarafından yapılan yeni araştırma, en azından duyguların fiziksel duyumlara içten bağlı olduğu argümanına ağırlık veriyor.

“Bu, günlük hayatımızda, kişinin ve diğerlerinin iç durumlarını çok doğru yorumlama, zihin okumasına neden olabileceği gibi ve birisinin sosyal etkileşimlerini ve yaşam kalitesini genel olarak iyileştirdiğinde yararlı etkisi söz konusu olabilir” dedi.

Kaynak:http://www.telegraph.co.uk/science/2017/05/01/want-empathetic-listen-heart-beat-scientists-say/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir