Empati geçmişten günümüze insanların birbirlerini anlamasında en önemli rolü oynayan etmendir. Peki, empati nedir? nasıl kurulur? faydaları nelerdir? birlikte bakalım.

Empati Nedir?

empati nedir

Empati kısa tanımı ile bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durum yada davranışlarındaki motivasyonu anlamak manasına gelir.

Diğer yandan ise kendi duygularını başka nesnelere yansıtma da olarak tanımlanabilir.

Empati Nasıl Kurulur?

Empati Nasil Kurulur

Bebekler ve çocuklar üzerinde yapılan araştırmaya göre empati yeteneğimiz doğuştan gelmesine karşın bazı şartlarda hızla kaybolan bir yetenektir.

Bu arada empati yeteneğini sonradan kazanmak için ise; yavaş hareket etmek, açık uçlu sorular sormak, hızlı yargılara varmaktan kaçınmak, kendi düşüncelerimizi ve davranışlarımızı anlamaya çalışmak,  olayları akışına bırakmak, geçmişten ders almak, kendimiz ve karşımızdakilerin davranışları için belli sınırlar oluşturmaktır.

Diğer yandan ise olumlu işler için kullanıldığında üretkenlik, mutluluk ve refahı arttıran bu yetenek, kötü şekilde kullanılırsa manipüle oluşturabilir.

Empati Faydaları Nelerdir?

Empati Faydalari Nelerdir

Empati aslında bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun düşüncelerini ve duygularını doğru olarak anlama manasına gelir.

Dahası empati ile insan ilişkileri gelişmektedir. Diğer faktör ise insanlar arasındaki tartışmalar azalır. Aile içi empati kurulduğunda aile bireylerinin karşısındaki insanı kendi yerine koyması manasına gelir.

Empatinin Kuralı

  1. Bireyin kendisini karşısındaki kişinin yerine koyarak, olaylara onun bakışı ile bakmaya çalışması.
  2. Karşısındaki kişiyi anladığını o bireye ifade etmek.
  3. Karşısındakinin düşüncelerini ve duygularını iyi anlamak ve hissetmektir.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER