3600 ek gösterge, asgari ücret, emekli ve memur Temmuz zammı sonrası emeklilikte yaşa takılanlar için EYT düzenlemesi ve kamuda çalışan sözleşmeli memurlar meselesi hükümetin öncelikli gündemi halini aldı.

EYT’de prim eksiği olanların kapsama girip girmeyeceği merak konusu olurken, sözleşmeli memurların kadro, ücret, tayin, görevde yükselme, mazerete dayalı yer değiştirme gibi sorunlarının çözüme kavuşturulması bekleniyor.

Milyonlara 2 Müjde Birden! EYT Düzenlemesi ve Sözleşmelilere Kadro Çalışması

En Az Maas Alan Emekliye 1000 TL Fark

Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla hareket eden hükümet çalışma hayatı ve sosyal güvenlikteki meseleleri bir bir çözüme kavuşturuyor.

3600 EK GÖSTERGE ÇALIŞMASI TAMAMLANDI

2021 yılında Toplu Sözleşme döneminin ardından Erdoğan’ın sözünü verdiği 3600 ek gösterge için en geniş kapsamlı taslak onaylandı. Böylece kamu çalışanlarında her unvan sorumluluk durumu, hiyerarşik yapı ve kıdemine göre ek gösterge rakamına kavuştu.

3600 EK GÖSTERGE 15 OCAK 2023’TE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

3600 ek gösterge düzenlemesi olarak bilinen tasarı yasalaştıktan sonra 15 Ocak 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş olacak. 5,3 milyon memur ve emeklisinin ek göstergeleri artırılırken emekli maaşları ve emekli ikramiyelerine de zam yapıldı.

ASGARİ ÜCRET TEMMUZ ZAMMI GERÇEKLEŞTİ

Asgari ücret Temmuz zammı meselesi ‘Vatandaşlar enflasyona ezdirilmeyecek’ parolasıyla çözüme kavuşturdu. Buna göre asgari ücret zammı yaklaşık yüzde 30 olurken, net asgari ücret ise 5.500,35 TL oldu. Böylece Aralık 2021’de 2.825,90 TL olan net asgari ücret yüzde 94,6 artışla 5.500,35 TL oldu.

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİSİ YÜZDE 42,35, MEMURLAR YÜZDE 41,69 ZAM ALDI

Haziran ayı enflasyon oranının TÜİK tarafından duyurulmasının ardından SSK ve Bağ-Kur emeklisi zam oranı yüzde 42,35, memur ve memur emeklisi zammı ise yüzde 41,69 olarak netleşti.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI NE KADAR OLDU?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin en düşük emekli maaşını açıkladı. En düşük memur maaşı yüzde 41,69 zam oranı ve seyyanen artışla beraber 9.707 TL oldu.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI YÜZDE 133 ORANINDA ARTTI

TBMM’den geçen ve Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme ile en düşük emekli maaşı 3.500 TL oldu.

Aralık ayı dikkate alındığında en düşük emekli maaşı için artış yüzde 133 oldu.

EYT’LİYE ÇÖZÜM ROTASI

Emeklilik için yıl ve prim şartını tamamlayıp yaş bekleyen vatandaşlar için yapılacak çalışmalarda yol haritası belirleniyor.

1. KİMLERİN YARARLANACAĞI TESPİT EDİLECEK

Yasanın çerçevesi oluşturulurken öncelikle kapsam belirlenecek. Böylece kimlerin hak sahibi olacağının tespiti yapılacak. Bu sayede yasa çıkar çıkmaz hemen emeklilik hakkı kazanacakların sayısı da ortaya çıkacak.

Genel çerçeveye bakıldığında EYT’li grubu 8 Eylül 1999 öncesinde ilk kez sigortalı olarak çalışmaya başlamış, yıl ve prim şartını tamamlamasına rağmen yaş şartı getirildiği için emekli olamamış sigortalılar oluşturuyor.

Bu tarihten önce sigortalı olanlar için yaş dışında erkeklerde 25, kadınlarda ise 20 yıl sigortalılık süresi şartı var. Ancak bu tarihten önce Emekli Sandığı’na girmiş ya da Bağ-Kur’lu olmuş EYT’liler de mevcut.

Bu tarihten önce SSK’lı olmuş şu anda memur olanlar, primi eksik bulunanlar, farklı kurumlardan prim biriktirenler de bulunuyor. Bütün bunlar ayrı ayrı değerlendirilerek kapsamlı bir çalışma yapılacak.

2. EMEKLİLİK İÇİN ŞARTLAR BELİRLENECEK

Kapsamın belirlenmesinden sonra emeklilik şartlarının da tespit edilmesi gerekiyor. Primini ve yılını dolduranların başka şarta bakılmaksızın emekli edilmeleri şeklinde bir öneri bulunurken, burada farklı kurumlarda çalışmış (memur, esnaf, Bağ-Kur gibi) kişilerin hangi statüde emekli olacaklarının da tespiti gerekiyor.

Burada belli bir yaşın üstünde olanlara emeklilik verilmesi gibi bir formül de konuşulurken, kademeli olarak emeklilik hakkının verilmesi de söz konusu olabilecek. Ayrıca Avrupa modelinde olduğu gibi maaş kısıtı ile emeklilik de formüller arasında.

3. MALİ BOYUTU ÇIKARTILACAK

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın ile ilgili 5 milyon kişi gibi sayılar ortaya atılsa bile kesin bir rakam yok. Ancak farklı kurumlardan sigortalıların olduğu bir yapısı olması dolayısıyla çok sayıda insanı ilgilendiriyor.

Bu noktada kapsam belirlendiğinde sayı da ortaya çıkacak. Bu yönüyle kaç kişinin emekli olabileceği ve kaç lira maaş alacağı hesaplanarak konunun mali boyutu da ortaya çıkarılacak. Burada kime hangi şartlarda maaş bağlanacağı da tespit edilecek.

KAYNAK: SABAH


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER