En İyi 4 Android Emülatörü!

Ana Sayfa Haber Yazılım En İyi 4 Android Emülatörü!
  Emülatör Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır?

Mobil sistemler gün geçtikçe daha da gelişiyor ve bu gelişmeler ile birlikte insan hayatı bu sistemlerin kullanımına daha da bağımlı hale geliyor. Özellikle Google ve Apple şirketlerinin başını çektiği yazılım dünyası kendisini sürekli güncelliyor.

Bu gelişmeler ile birlikte farklı problemlere farklı çözüm yolları üretmek gerekiyor. Bu noktada karşımıza çıkan teknolojik ürünlerden bir tanesi de emülatörlerdir.

Emülasyon kaba tabir ile bir sistemin kaynaklarını kullanarak başka bir sistemi taklit etme durumuna denir. Emülatör ise bu taklit etme işini gerçekleştiren donanım ve yazılım bütünlüğü sağlayan araçlar için kullanılan genel bir tabirdir.

Bu yazımızda günlük hayatta ihtiyaç duymanız halinde kullanacağınız Android Emülatörleri için birkaç tavsiye vereceğiz.

 

  • Genymotion

Bana göre Android Emülatör dünyasının lideridir. Android uygulama geliştirmelerimde tasarım ve test aşamalarını bu Emülatör üzerinden gerçekleştiriyorum. En önemli özelliği sistem kaynaklarını aşırı derecede kullanmıyor. Ve gayet akıcı çalışıyor. Reklam içermiyor ve ‘personal use’ paketi sayesinde ticari olmayan tüm işleriniz için ücretsiz olarak kullanımınıza olanak sağlıyor. Ayrıca GAPPS (Google Applications) kurulumu çok basit. Bilmelisiniz ki Genymotion kendi başına bir sistem değildir. VirtualBox üzerine kurulur.

 

  • Bluestack

Kullandığım ilk Emülatör idi. Lakin aşırı talepten olsa gerek son güncellemeler ile kullanımı bir hayli sıkıntılı hale geldi. Yukarıda bahsettiğim Genymotion ile Bluestack arasında ilk açılış süresi olarak ciddi bir fark var. Ama güzel olan kısmı herhangi bir ayarlama yapmadan, ek bileşenler yüklemeye gerek kalmadan yükleme aşamasından hemen sonra kullanıma hazır olması. Ama emin olun reklamlar canınızı sıkacak..

 

  • Droid4X

 

Güçlü bir arayüze sahip. Sistem kaynaklarını çok fazla tüketmeden işlemleri gerçekleştiriyor. Lakin bazı uygulamaları çalıştırırken ani kapanmalar ve donmalar yaşamanız olası.

 

  • Official Android Emülatör

 

Aslında Android Emülatör konusunda başka bir alternatif aramamıza gerek yok. Çünkü hâlihazırda Google tarafından Android geliştiricileri için tasarlanan ve Android Studio ile yerleşik olarak gelen bir emülatörümüz mevcut. Ve bu emülatörü kullanırken kesinlikle kendinizi telefon kullanıyormuş gibi hissedeceksiniz ve bunu yaparken kimse sizden ücret talep etmeyecek. Ama her şeyin bir bedeli olmalı. Hani çok kullanılan bir tabir vardır. “ Abi bu bilgisayar GTA5’i kaldırır mı? “ Evet, Android Studio ile yerleşik gelen emülatörü kullanabilmek için ‘ GTA5 oynatabilen bir bilgisayarınız olmalı. ‘ Çünkü emülatör ciddi manada işlem gücüne ve bellek alanına ihtiyaç duyuyor. 

 

Yazımızın sonuna doğru gelirken belirtmek istediğim bir şey var. Emülatör asla size bir telefon kadar kapsamlı performans sunamaz. Şayet emülatör kullanacaksanız bu konudaki en büyük etken bilgisayarınızın kapasitesidir. Daha sonraki yazılarımızda detaylı olarak emülatör incelemeleri yapacağız.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir