Cep telefonları artık gündelik hayatta her türlü teknoloji gereksinimimizi karşılayacak özelliklere sahip. Hiç kuşkusuz GPS desteği ile çalışan en iyi navigasyon uygulamaları da bunlardan bir tanesi.

Özellikle büyük şehirde yaşayanlar, sık sık seyahat edenler ve gezmeyi seven kişiler için navigasyon uygulamaları olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

En İyi Navigasyon Uygulamaları

En İyi Navigasyon

İster Google Play Store olsun ister AppStore, her iki platformda da indirilebilecek onlarca farklı navigasyon programı yer alıyor.

Peki, en iyi navigasyon uygulaması hangisi? Bu uygulamaların birbirlerine göre avantajları veya dezavantajları var mı? Bu soruların cevabını merak ediyorsanız doğru adrestesiniz!

Bu arada internetsiz navigasyon kullanmak isterseniz, buradan https://webhakim.com/internetsiz-navigasyon.html bakabilirsiniz.

[Yandex Navigasyon İnternetsiz Nasıl Kullanılır] Öğrenmek için Tıklayın…

1- Yandex Navigasyon

Geçtiğimiz yaz boyunca Ege bölgesinde İzmir başta olmak üzere birkaç şehri araç ile gezme fırsatım oldu.

Normalde navigasyon uygulamalarına pek ihtiyaç duymam ancak farklı bir ortamda gezmek söz konusu olunca navigasyon uygulamaları hayat kurtarabiliyor.

Yandex Navigasyon uygulaması ise bu süreçte en büyük yardımcım oldu. Basit arayüzü, hızlı güncellenen yol durumu, düşük şarj tüketimi, çevrimdışı çalışabilme, oldukça geniş mekân veri tabanı ile Yandex Navigasyon en favori uygulamalarımdan biri oldu.

Yandex Navigasyon

Yandex Navigasyon uygulaması üzerinde yer alan harita bilgileri haftada ortalama 2 defa güncelleme alıyor. Bu sayede değişen yol planları uygulamaya kısa süre sonra entegre olabiliyor.

Ayrıca uygulamanın anlık yol durumu bildirme (trafiğin artması, yolun kapalı olması vs.) özelliği de son derece önemli. Gece modu ise özellikle akşamın ilerleyen saatlerinde araç kullandığınız zaman gözlerinizi yormamak adına büyük bir avantaj sağlıyor.

Yandex Navigasyon Android İNDİR

Yandex Navigasyon iOS İNDİR

2- Here Navigasyon

Bir zamanlar Nokia tarafından sunulan ancak şuan HERE Apps LLC tarafından geliştirilen Here Navigasyon uygulaması da belirli özellikleri nedeniyle uzun yıllardır telefonumdaki yerini koruyor.

Özellikle de taksi çağırmaya (bazı şehirlerde çalışmıyor) ihtiyaç duyduğumda veya seyahat ettiğim şehirde toplu taşıma kullanacağım zamanlar Here Navigasyon’dan oldukça fazla faydalanıyorum.

Here Navigasyon

Bunlara ek olarak uygulamanın sürüş deneyimi de son derece yüksek.

Özellikle yoğun trafiği algılayarak şehir içinde alternatif yollar sunması, stabilize edilmiş.

Kısmen bozuk yolları bildirmesi, hedeflenen konuma ulaşım süresi hesabındaki doğruluk payı gibi birçok özellik Here Navigasyon programının en iyi navigasyon programları arasında yer almasını sağlıyor.

Ayrıca internet bağlantısı mevcut olduğu zaman çevrimiçi haritaların indirilmesi ile yolculuk esnasında hiçbir şekilde internet bağlantısı gerektirmiyor. Bu da şarj konusunda büyük bir avantaj sağlıyor. Kısacası aracınızda bir telefon tutucu varsa Here Navigasyon programını yükleyin ve gerçek bir navigasyon cihazının konforunu yaşayın.

Here Navigasyon iOS İNDİR

Here Navigasyon Android İNDİR

Here Navigasyon

3- TomTom GO Mobile Navigasyon

TomTom GO Mobile Navigasyon

TomTom uygulamasının en büyük özelliği seyahat ettiğiniz bölgedeki diğer TomTom GO Mobile kullanıcıları ile iletişim halinde kalmanızı sağlıyor.

Navigasyon denilince akla ilk gelen markalardan biri olan TomTom da günün gerekliliklerine ayak uydurarak mobil uygulamalarını hem Android hem de iOS cihazlar üzerinden yayınlıyor.

TomTom GO Mobile uygulamasının en büyük artısı ise şirketin tamamen navigasyon ve GPS sistemleri üzerine çalışıyor olması. Hal böyle olunca da ortaya çıkan uygulama son derece amaca yönelik ve kullanışlı bir hal alıyor.

  • Diğer arabaların ilerleme durumuna göre gittiğinizin yolun trafik durumu anlık olarak gösterilebiliyor ve size hedefe ulaşmanız için daha iyi bir alternatif sunuyor.
  • Ayrıca uygulamanın en sevdiğim özelliği radarları gösteriyor olması.
  • Diyelim ki bir otoyolda ilerliyorsunuz ve güzergahınızda bir radar cihazı var.
  • Uygulama anlık hızınıza göre ceza almamanız için sizi uyarıyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere bu özellik birçok yerde hayat kurtarabiliyor. Şahsen ben kullandığım uygulamalar içerisindeki gereksiz eklentilerden, bildirimlerden hiç haz etmiyorum. TomTom GO Mobile ise reklamsız, sade ve işlevsel arayüzü ile en sevdiğim uygulamalar arasında yer alıyor.

TomTom GO Mobile iOS İNDİR

TomTom GO Mobile Android İNDİR

TomTom GO Mobile Navigasyon 1

Sadece Navigasyon Uygulaması Kullanmaya Ne Dersiniz?

Bir bilgisayar mühendisi olarak kendim de uygulama geliştiriyorum. Bence kullandığımız uygulamalar amacına yönelik olmalı. Örneğin WhatsApp’ı ele alalım. Neden bu kadar başarılı oldu?

Neden WhatsApp’ı hayatımızın bir parçası haline getirdik? Çünkü bu uygulama amacı dışında bir şey sunmayarak bize sadelik ve işlevsellik vadediyor.

Aynı durum navigasyon uygulamaları için de geçerlidir. Şahsen ben kullandığım navigasyon programının bana restoran önermesini, gittiğim yerleri kaydetmesini ve sonra o yer ile ilgili sorular sormasını istemiyorum.

Yukarıda bahsettiğim listeyi de bu durumu göz önünde bulundurarak oluşturdum. Siz de gündelik hayatta kullandığınız ve memnun kaldığınız navigasyon uygulamalarını aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER