En İyi Video Düzenleme Programları (Ücretsiz) 2018

0
1670

Video düzenlemeleri, son yıllarda öne çıkan konulardan birisidir. Çekim yapmak nasıl
başlı başına bir konu ise; bu çekimlerin de profesyonel olarak düzenlenmesi büyük
önem taşımaktadır. Bu düzeyde ise en iyi video düzenleme programları ücretsiz olarak bulmak oldukça önemli bir olay haline geldi.

Reklam ucuz duvar kağıdı

Video düzenleme ilk başta Windows Live Movie Maker programı ile bilinmiş ve ardından
daha yenilikçi, kullanışlı ve modern programlar da piyasaya sürülmüştür.

Aşağıda en popüler video düzenleme programlarını listeledik. Bu programlar sayesinde
video arkaplanlarına ses ekleyebilir, video kısaltma işleri yapabilir, gereksiz sahneleri aradan kırpabilir, geçiş efektleri verebilir vb. diğer düzenlemeleri yapmanız mümkün olacaktır.

Ayrıca videolarınızı farklı formatlara çevirmeniz gerekiyorsa da sizin için en iyi seçim yazımızda ücretsiz video düzenleme programı tavsiye niteliğinde sizlere bahsettik. Programların kalitesinden şüpheniz olmasın, nasıl video editlenir ? videoları nasıl düzenlerim ? demenize gerek yok, bu makale tüm sorularınıza cevap niteliğindedir.

Not: Programları altı çizili başlıklara tıklayarak indirebilirsiniz.

1- Lightworks

en iyi video düzenleme programları ücretsiz

Bu program, en üst kalitedeki araçları sizlere sunarak harika videolar oluşturmanıza olanak sağlıyor. Kesme ve kırpma, efekt koyma işlerinin dışında çok daha fazlasını bulacaksınız. Ayrıca bu program sinema filmlerinin düzenlenmesinde de kullanılmıştır. Programın kullanması çok basit değildir ancak yine de incelemenizi önerdiğimiz bir programdır.

2- VideoPad

en iyi video düzenleme programları ücretsiz

Hem Windows hem de Mac için bir başka video düzenleme yazılımı NCH Software’in yayımlamış olduğu VideoPad’dir. Ticari olmayan kullanımlar için yüzde yüz ücretsizdir.

Geçiş efektleri, 3D video düzenleme, metin ve altyazı düzenlemeleri, video dengelemesi, kolay anlatım, ücretsiz dâhili ses efektleri ve videonun herhangi bir frame’indeki renk kontrolünü destekler.

VideoPad ile aynı zamanda video hızını değiştirebilir, videoyu tersine çevrilebilir, DVD oluşturabilir, ve videoları YoutTube ve benzeri platformlara uygun hale getirebilirsiniz. ( 2K ve 4K Desteği Mevcut )

3- Shotcut

en iyi video düzenleme programları ücretsiz

Program kullanım zorluğu orta düzeyde diyebiliriz ancak bu program sayesinde de yine harika çalışmaları ortayakoyabilirsiniz. Denemenizi tavsiye ettiğimiz üçüncü programdır.

4- VSDC Video Editör

video düzenleme programları

VSDC, Windows’a yükleyebileceğiniz üstün özellikli ücretsiz bir video düzenleme aracıdır. Ama söylemeden geçmeyelim, video düzenleme konusunda deneyimli değilseniz uygulamanın kullanımı size zor gelebilir!

Lakin uygulama arayüzünü tanıdıkça ve kullanmayı öğrendikçe gerçekten de mükemmel çalıştığını görebilirsiniz.

İşleri kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz bir sihirbaz bile uygulamaya entegre edilmiş. Ayrıca VSDC Video Editor ayrıca kendi video çekim programı ve ekran kaydedicisi ile birlikte geliyor. Şayet ihtiyacınız varsa bu özellikleri de programa dahil edebilirsiniz. ( Kurulum Esnasında )

Hatta sinema filmi bile düzenleyebilirsiniz! Profesyonellerin tercihi.

5- Avidemux

video düzenleme programları

Kullanımı kolaydır ve bir video düzenleyici programında aradığınız en temel araçları bulundurur. Video kırpma, biçimlendirme işlemleri, filtre ekleme, geçiş efektleri vb. işlemlerini yapabilirsiniz. Windows Live Movie Maker ile kıyaslamayı düşünürseniz, daha üst
özellikleri olduğunu belirtmemiz gerekli. Sade ve kaliteli bir program arıyorsanız tercih
edebilirsiniz.

Listede bulunan programlar hakkında düşüncelerinizi yorum alanına yazabilirsiniz. En
temel olan video düzenleyici Windows Live Movie Maker ‘dan yola çıkarak bu listeyi
hazırladık. Görüşlerinizi aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz!

6- OpenShot ( Windows, Linux, Mac )

video düzenleme programları

OpenShotvideo düzenlemeleri için olağanüstü özellikler sunuyor. Ayrıca program, tüm işletim sistemleri için ücretsiz sunulmuş durumda.

Bu ücretsiz düzenleyicide desteklenen birkaç özellik ise sürükle ve bırak, görüntü ve ses desteği, animasyonlar, 3D animasyonlar..

OpenShot aynı zamanda, videonun yeniden boyutlandırılması, ölçeklendirilmesi, kırpılması, döndürülmesi gibi temel özellikleri de barındırır. Ayrıca video üzerine hareketli resim ekleme, zaman ölçeklendirme ve ses karıştırma gibi ileri seviye özellikler de ücretsiz olarak geliyor.

Herhangi bir video editör programına para vermeden önce kesinlikle OpenShot’ı denemelisiniz.

7- Freemake Video Converter

en iyi video düzenleme programları

Freemake Video Converter adından da anlaşılacağı üzere ücretsiz bir video dönüşüm programıdır. Karmaşık arayüz istemiyorsanız ve kolay kullanım sizin için önemliyse video format dönüştürme işlemlerinde rahatlıkla kullanacağınız bir uygulamadır.

Ayrıca bu uygulamayı kullanarak videolarınızı kırpabilirsiniz, videodan ses çıkarabilir veya ses ekleyebilirsiniz.

8- iMovie ( Mac )

ücretsiz edit programları

iMovie sadece Mac’ler üzerinde çalışabilen bir video editör programıdır ve tamamen ücretsizdir. Temel video düzenleme özelliklerinin hepsini kullanmanıza imkân tanır.

9- Movie Maker ( Windows )

ücretsiz edit programları

Movie Maker, Windows’un eski sürümlerimde ön yüklü olarak gelen ve bir dönem herkes tarafından kullanılan video editör programıydı. Yüksek kalitede videolar oluşturmak ve bu videoları paylaşacağınız ortama uygun hale getirmek için Windows’un bu ücretsiz yazılımını kullanabilirsiniz.

Kurulumu çok kolay olan program, profesyonel olmayan kullanıcılar için hemen hemen her özelliği içeriyor.

2017 yılı başında kullanımdan kaldırılmış olmasına rağmen, yine de Microsoft dışı web siteleri aracılığıyla bu uygulamayı indirmeniz mümkün.

Ücretsiz bir video düzenleme programını kullanmak, videolarınızı düzenlemenin kolay ve kullanışlı bir yoludur. Artı olarak bu programların kullanımı son derece kolay.

Bir videodan sesi ayrıştırmanız veya farklı ses eklemeniz, videonun herhangi bir parçasını kesmeniz, altyazı eklemeniz, video dosyalarını birleştirmeniz veya bir videodan istenmeyen kısımları çıkarmak için video düzenleme programına ihtiyaç duyabilirsiniz.

Çoğu ücretsiz video editörü, özelliklerini ve profesyonel sürümlerini tanıtmak için sınırlandığından, daha gelişmiş düzenlemeler yapmanıza engel olan kısıtlamaları kaldırmanız gerekir. Ancak bu yazımızda biz sizlere, ücretsiz aynı işlemleri yapabileceğiniz programları listeledik, sizinde kullandığınız video düzenleme programı varsa, bize yorumlarda belirtebilirsiniz.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir