Endonezyalı Genç Okyanustan 50 Gün Sonra Kurtarıldı!

Ana Sayfa Haber Endonezyalı Genç Okyanustan 50 Gün Sonra Kurtarıldı!
  Endonezya’nın kuzey bölgesinde yaşayan Aldi Roman Adilang isimli bir gencin sahip olduğu balıkçı kulübesi bir şekilde demir atmada durumundan kurtuldu ve denizde sürüklenmeye başladı. Böylece bu genç için tam 1900 km sürecek olan korkunç bir okyanus yolculuğu başladı.

Genç Okyanustan 50 Gün Sonra Kurtarıldı
Aldi Roman Adilang

Durum ile ilgili bir açıklama yapan Endonezya Japonya konsolosu Fajar Firdaus, “ Bu süreç içinde Aldi çok korkmuştu ve psikolojik olarak çökmüş haldeydi. Okyanusta sürüklenirken bir çok gemi ile karşılaştığını aktardı ancak hiç biri ona yardım etmek için durmamış veya onu görmemiş “ dedi.

19 yaşında olduğu aktarılan bu genç belki de filmlere konu olacak bir hikaye yaşadı. Haftalarca geceli gündüzlü süren bu korkunç serüvenden sonra hayatta kalmış olması gerçekten de hayret verici bir durum.

Bu gencin denizde sürüklenmesine sebep olan asıl şey ise hiç şüphe yok ki yapmakta olduğu iş. Aldi haftada sadece bir defa insanlar ile yüz yüze temas kurabiliyordu. Sahilden 125 km uzakta sahip olduğu tek şey bir adet lamba ve bir telsiz.

Genç Okyanustan 50 Gün Sonra Kurtarıldı
Rompong

14 Temmuz günü yine tuzak alanına demirlemişken aniden bir fırtına başladı ve birkaç dakika sonra Aldi’nin yüzen balıkçı kulübesi demir zincirlerinden bir şekilde kurtuldu. Bu andan sonra zaten son derece zor olan işlere bir de hayati tehlike eklendi.

Çünkü balıkçı kulübesi okyanusun ortasındaydı, fırtına vardı ve etrafta Aldi’ye yardım edebilecek hiç kimse yoktu.

Tam 49 gün sonra Aldi adlı genç Panama bayraklı olan Arpeggio isimli bir yük gemisi tarafından fark edildi ve kurtarıldı. Kurtarılmadan önce tam 10 adet gemi ile karşılaştığını aktaran Aldi, bütün gemilerin kendisine yardım etmeden uzaklaştığını aktardı.

Aldi’nin üzerinde çalışmakta olduğu, yüzen bir kulübeyi andıran yapıya Endonezya’da Rompong adı veriliyor.

Rompong, Endonezya’da balıkçıların sıkça kullandığı bir araçtır. Dört yandan şamandıralarla desteklenir, denizde ilerleyebilir ve uzun bir halat aracılığıyla deniz üzerinde sabitlenebilir. Bir kişi sürekli olarak bu kulübede yaşar.

Birbirine bağlı olan birkaç kulübenin görevi kilometrelerce uzunlukta olan devasa balık ağını kullanılabilir halde tutmaktır. Ağ sahibi tarafından, ağa yakalanan balıklar haftada bir defa toplanır ve bu esnada da kulübede çalışanlara yiyecek ve jeneratörleri için yakın temin edilir.

Hayatta Kalmak İçin Deniz Suyu İçmek

Bu yüzen kulübede hareket ettirilmeyi sağlayacak herhangi bir motor vs. bulunmuyor. Kulübeler başka tekneler tarafından çekilerek istenilen alana getiriliyor ve orada sabitleniyor. Bu sebepten ötürü Aldi’nin fırtına anında halat kopması sonucu sürüklenmeye başlayan kulübeyi durdurmak için hiçbir yolu yoktu.

Aldi’nin kendisine bir hafta yetecek kadar yemeği ve içme suyu vardı. Bu süreçten sonra Aldi sadece balık yemeye başladı. Balıkları ise kulübenin üst kısmında bulunan tahta parçaları söküp yakarak pişiriyordu. Aldi’nin aktardığına göre “ yemeğim ve suyum sürüklenmeye başladıktan bir hafta sonra tükendi. Kıyafetlerimi deniz suyuna dokundurup sıkarak su biriktirdim ve o suyu içerek hayatta kaldım. “

Genç Okyanustan 50 Gün Sonra Kurtarıldı

Kurtarılmak İçin 49 Gün Bekledi

Çok uzun mesafe boyunca sürüklendiği için Aldi’nin telsizi çalışamaz hale geldi ve insanlar ile tüm bağlantısı kopmuş oldu. 1900 kilometrelik yolculuğu süresince 10 adet gemi ile karşılaştı ancak hiç birinden yardım almadı. En son Panama bayraklı bir gemi tarafından fark edilen Aldi gemiye alındı ve kurtarılmış oldu. Daha sonra ise ailesi ile bir araya getirildi.

Genç Okyanustan 50 Gün Sonra Kurtarıldı

Bu Aldi’nin ilk sürüklenme tecrübesi değil. Daha önce de iki defa denizde sürüklenen Aldi her defasında iş vereni tarafından bulundu ve kurtarıldı.

Aldi’nin bu zor iş için ayda 130 dolarlık bir ücret alıyor olması da ayrıca şaşırtıcı bir durum.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/this-indonesian-teenager-survived-almost-50-days-adrift-sea-floating-wooden-hut-rompong-aldi-novel-adilang

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir