ENIAC Nedir?

  

Okuma süresi : dakika


ENIAC dünyanın ilk elektronik bilgisayarıdır. Her ne kadar üretimi 1940’lara dayanıyor olsa da, bugün kullandığımız teknoloji üzerinde de etkisi büyüktür. İşte ENIAC’ın hikayesi, nasıl çalıştığı ve 21. yüzyıl dünyamızda oynadığı önemli rolü.

Reklam ucuz duvar kağıdı

ENIAC

ENIAC, Elektronik Sayısal Entegratör ve Bilgisayarın kısaltmasıdır. Dev Beyin olarak da bilinen bu bilgisayar, ilk programlanabilir genel amaçlı elektronik dijital bilgisayardı. 1940’larda John Mauchly adında bir fizikçi, savaş zamanı hesaplaması için bir merkez olan Pennsylvania Üniversitesi, Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde ders verirken, bir elektronik hesaplama makinesi konsepti üzerine çalışmaya başladı. İkinci Dünya Savaşı sırasında ABD Ordusu topçu kabuklarının yörüngesini hesaplamak için daha hızlı bir bilgisayara ihtiyaç duyuyordu. Çalışmalarını takip ettiği bu makineyi geliştirme hedefi ile finanse etmeye başladı.

Eşi J.Presper Ekert Jr.’ın yardımıyla Mauchly, savaşın bitiminden kısa bir süre sonra ENIAC’ı tamamladı. ENIAC, tek bir hareketli mekanik parçaya sahip değildi. Yaklaşık 18.000 adet vakum tüpüne sahipti. Birkaç mil kablo ve 40 adet siyah sekiz adet ayak paneli içeren çok sayıda ünite buna eşlik ediyordu. 30 ton ağırlığındaydı ve 50 – 30 metrelik bir alan kaplayan bir makineydi.

ENIAC

ENIAC Nasıl Çalışır?

ENIAC’ı çalıştırmak için bir çok programcıya ihtiyaç duyuluyordu. O zamanlar, Pennsylvania Üniversitesi’nde 80’den fazla kadın programcı bu makine için çalışıyorlardı. Balistik yörüngelerin hesaplamaları ve karmaşık diferansiyel denklemlerin elle çözümlerini yapıyorlardı. Bu kadınların altısı ENIAC’ın ilk programcıları olarak seçildi: Fran Bilas, Betty Jennings, Ruth Lichterman, Kay McNulty, Betty Snyder ve Marlyn Wescoff.

Talimatlar tamamen programlandıktan sonra, ENIAC programı elektronik hızda hesaplamaya başladı. Bu, genellikle bilgisayarlara çok daha yavaş talimatlar veren kart okuyucu teknolojisi üzerinde kayda değer bir gelişme sağladı. ENIAC’ın mucitleri, elektronik bilgisayarlarının matematik problemlerini daha öncesinden 1000 kat daha hızlı hesaplayabildiğini iddia etti.

ENIAC

ENIAC’ın Günümüz Teknolojisindeki Etkisi

ABD hükümeti, gizlilik nedeniyle ENIAC’ın varlığını İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar bir sır olarak saklamıştır. Halk 1946’da ancak bu bilgisayarın varlığını öğrenebilmiştir. ENIAC daha sonra, ilk hidrojen bombasına ilişkin talimatların hesaplanması dahil olmak üzere nükleer fizikteki problemleri çözmek için kullanıldı.

Mauchly ve Eckert, ilk bilgisayar şirketi olan Eckert-Mauchly Computer Corporation’ı (EMCC) kurdu. Bugün, Washington’da Smithsonian Enstitüsü’nde sergilenen ENIAC’ın bir bölümünü gidip canlı olarak görebilirsiniz.

Akıllı telefonlarımıza dokunduğumuzda ve sanal asistanlara sesli komutlar vermeye başladığımız bugünlerde bu bilgisayar bize ilginç gelmiyor olsa bile. İlk bilgisayar inanılmaz bir döneme yol açmıştır. Dünyanın seyrini değiştiren önemli bir icat olmuştur. Şuana kadar devam eden teknolojik inovasyonların başlangıcı olmuştur.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir