Koronavirüs sebebi ile uzaktan eğitime devam edilen okullarda yüz yüze eğitime geçiş aşamaları devam ediyor. Bu kapsamda açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan ”En kısa sürede yüz yüze eğitimi başlatmayı hedefliyoruz” açıklamalarında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2020-2021 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni’nde konuşuyor.

En kısa sürede yüz yüze eğitimi başlatmayı hedefliyoruz

son dakika erdoğan

İnşallah mümkün olan en kısa sürede yükseköğretimde de yüz yüze eğitim öğretimi başlatmayı hedefliyoruz. Türkiye uzun yıllardır eğitimin her kademesinde olduğu gibi yüksek eğitimde de sıkıntılar yaşamıştır.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından önemli yerler;

Ülkemizin potansiyeli ve ihtiyacı mevcut kapasitenin üstündeydi. Belki gafletten belki kasıttan, üniversitelerin yaygınlaştırılmasına, engel olunuyordu. Mesleki eğitimin önü kesilerek, bu çarpıklık daha aşağı kademelere doğru genişletiliyordu.

Sözümüzü tuttuk ve 81 ilin tamamına üniversite kurulmasını sağladık. Toplam 207 kamu ve vakıf üniversitemiz, 176 bin akademik personeliyle 8 milyon 267 bin öğrencimize eğitim-öğretim veriyor. Gençlerin en büyük itiraf konusu olan harçları da biz kaldırdık. ‘Ücretsiz eğitim’ hayalini gerçeğe dönüştürdük.

Yurtların kapasitesinin arttırılmasında geç kalmadık, süratle herkese burs veya kredi vermeye kadar pek çok yeniliğe imza attık.

İsteyen her gencimize yükseköğretim yolu açıldı. İnsan kaynağında ciddi açıklarımız bulunuyor. Henüz arzu ettiğimiz yere gelebilmiş değiliz.

Ülkemizde yabancı öğrenci sayısı 200 bini aşmış olması Türkiye’ye duyulan güvenin ifadesidir.

Gelişmiş üniversitelerin altyapısı, kadro ve birikimi, Anadolu’daki henüz yolun başında olan üniversitelerin istifadesine açılmış olacak. Ayrıca bu programı bu akademik yılın 2. döneminden itibaren hayata geçiriyoruz.


Yorumlar (1)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 1 sene önce

Ankara istanbul’da vaka yogunlugunun ciddi sekilde arttığını devlet ( sağlık bakani) kendisi açıklıyor ama ne hikmetse okulları açıyor ve hatta hepsini açacağız deniliyor…bu nasıl tezat???
Milyonlarca öğrenci iç içe, önümüz kış…
Devlet büyüklerimiz ,kendileri sürekli servise binen ve okula giden çocuğu yada torunu ile aynı evde kalmak isterlermiydi acaba???
Çok büyük risk alınıyor…bu yıl böyle geçsin iyi kötü uzaktan eğitim ciddi şekilde oturdu..gayet başarılı şekilde yapılıyor bence…
Bu okul karari. Kesinlikle tekrar gözden gecirilmeli