Bakan Koca’nın aşı müjdesinin ardından, dünde Cumhurbaşkanı Erdoğan ”Kiralarda da düzenlemeye gidiyoruz” açıklamasını yapmıştı. Ayrıca su, elektrik ve doğalgaz ile ilgili olarak açıklamalarda bulunmuştu. Kira düzenlemesiyle ilgili detaylar ortaya çıkarken elektrik, su ve doğal gaz faturalarıyla ilgili de bir çalışmanın gündemde olduğu öğrenildi.

Erdoğan’ın Verdiği Kira, Doğalgaz, Elektrik ve Su Müjdesinin Detayları Ortaya Çıktı!

erdoğan kira desteği müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kiralarda da düzenlemeye gidiyoruz. Kabine Toplantısı’nda ele alacağız’ sözlerinin ardından milyonların gözü yarınki toplantıya çevrildi.

CNN Türk Ankara Editörü Kıvanç El, “Kira müjdesi ne anlama geliyor, düzenleme kime, nasıl destek sağlayacak?” sorularının ayrıntıları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep’te Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı ve Doğanpınar Barajı Açılış Töreni’nde, “Kiralarda vesaire düzenlemelere gidiyoruz. Onları da kısa zamanda büyük ihtimalle kabine toplantımızın ardından açıklayacağız” açıklamasını yapmıştı.

Binlerce vatandaş “Kira yardımı mı geliyor? Kira düzenlemesi neyi kapsıyor?” sorularına yanıt ararken; elektrik su ve doğal gaz faturaları için de bir çalışma olduğu öğrenildi.

NN TÜRK editörü Kıvanç El, canlı yayında yaptığı açıklamada ”kira düzelemesinin” detaylarını verdi. Kıvanç El, konuyla ilgili haberinde:

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün vermişti mesajını. ”Üretimi ve istihdamı sağlamak için her türlü desteği sağladık, kiralarda da düzenlemeye gideceğiz” dedi.

Peki bu düzenlemede neler var? Bunun detaylarını baktık. Öncelikle şunu belirtelim. Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı yarın gerçekleşecek ve kiralarla ilgili düzenlemeler yarınki toplantıda gündeme gelecek.

Esnafın İstekleri Masada

Esnaf temsilcileri bir süre önce hem Hazine ve Maliye Bakanı hem de Ticaret Bakanı ile görüşmeler gerçekleştirmişti. Bazı talepleri vardı. Bu taleplerin başında da kira ve fatura desteği geliyordu. İşte bu talepler değerlendirildi.

Kabine Toplantısı Çok Önemli

Yarın Kabine Toplantısı’na sunulacak. Covid-19 önlemleri çerçevesinde esnaf biliyorsunuz dükkanlarını geç açıyor ve erken kapatıyor. Bazı esnaf siftah bile yapamıyor. Bu yönde sıkıntıları var. Ancak kiralar işliyor, faturalar gelmeye devam ediyor.

Doğalgaz, Elektrik ve Su İle İlgili Çalışmaları Var

Bilindiği üzere elektrik, su ve doğal gaz faturaları devam ediyor. Bunların ödemeleri var. Peki beklentide çalışmada ne var? Esnafın sadece kira giderleri değil faturaları ile ilgili de destek verilmesi gündemde. Bir kısmının hibe olabileceği bir kısmının kredi şeklinde verilebileceği değerlendiriliyor.

Pandemi bitene kadar bu desteklerin verilmesi planlanıyor

Bu konuda bakanlığın çalışmaları var. Burada esnafın yaşadığı gelir kaybına göre desteklerin de verilebileceği ifade ediliyor. Pandemi bitene kadar bu desteklerin verilmesi planlanıyor.

  • Esnafların kira sözleşmelerindeki ücretlerinin bir kısmı hibe edilebilir.
  • Bir kısmı uzun vadeli krediler olabilir.
  • Faizsiz desteklerle kredilerle sağlanabilir.

Bunlar masada olan başlıklar. Bunlar kira gelirlerine göre belirlenecek. Yani esnafın ne kadar ödemesi var? Bunlara göre bir oran belirlenecek. Bu oranlara göre de desteklerin hibelerin verilmesi planlanıyor.


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER