Araştırmalara göre erkeklerdeki Y kromozomu sadece cinsiyeti belirlemiyor, hücrelerin çalışmasını da belirliyor. Diğer yandan ise pek çok hastalıklar erkeklerde farklı kadınlarda farklı şekilde ortaya çıkıyor.

Montréal Üniversitesi’si profesörü Christian Deschepper araştırmasına göre ve cientific Reports dergisinde yayımlanan bir yeni bir araştırmada Y kromozomunun, cinsiyeti belirlemek ile kalmıyor daha fazlasını yapıyor.

Erkeklerde Y Kromozomu, Sadece Cinsiyeti Belirlemiyor Çok Daha Fazlasını Yapıyor!

Erkeklerde Y Kromozomu

Bilindiği üzere insanlarda 23 ayrı kromozom çift bulunmaktadır. Dahası bunlardan biri de eşey kromozomlarıdır. Ayrıca eşey kromozomları kadınlarda XX, erkeklerde ise XY şeklinde olduğundan erkekler, X kromozomundaki genleri kadınlarla paylaşmalarına rağmen Y kromozomundaki genler yalnızca erkeklere bulunmaktadır. Araştırma yapılmadan önce Y kromozomundaki gen farkının sadece cinsiyet fark oluşturduğu biliniyordu.

Erkeklerde bulunan hücrelerin kadınlarda bulunan hücrelerden farklı şekilde çalışıyor!

Profesör Deschepper araştırmasında, Y kromozomunun sadece cinsiyeti belirleme değil, erkeklerde bulunan hücrelerin kadınlarda bulunan hücrelerden farklı şekilde çalışması ortaya çıkardı.

Diğer yandan ise Deschepper, araştırma sonucunda çalışılması halinde bazı hastalıkların niçin erkeklerde farklı, kadınlarda farklı şekilde ortaya çıktığına tanıklık edebileceğini dile getirdi.

Profesör Deschepper, Y kromozomundaki 2 geni etkisiz hale getiren bir genetik manipülasyon oluşturdu. Vücut mekanizmalarından bazılarının stres altında iskemi (bölgesel kanlanma eksikliği) veya mekanik strese karşı savunma şeklini değiştirdiğini buldu.

Çalışmada hücresel işlevlerdeki farklılıklar, Y kromozomunda bulunan farklı genlerin sahip olduğu ve bu zamana kadar tam olarak anlaşılamayan işlevsellikleri gün yüzüne çıkarabilir.

Son olarak ise pek çok hastalığın erkek ve kadınlardaki sonuçları farklı olduğu biliniyor. Bu arada Çin’de yayılan salgın, erkeklerin kadınlara 2 kat oranla daha fazla ölümüne sebep oluyor. Bu da bunun bir göstergesi olabilir.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://phys.org/news/2020-09-male-chromosome-thought.html
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!