Erozyon Nedir, Erozyon Nasıl Oluşur?

Ana Sayfa Nedir Erozyon Nedir, Erozyon Nasıl Oluşur?
  Erozyon kelime anlamı itibariyle bozulma anlamına gelir. Toprak niteliğinin bozulması ve topraktaki faydalı bileşenlerin ayrılması biçiminde tanımlanabilen süreç, ülkemizin kanayan yaralarından bir tanesidir. Pek çok bölgemizde erozyon nedir? Sorusunun cevabı bilinmediğinden ve bu durumun majör etkileri anlaşılamadığından bilinçsizlik hakimdir ki, mevcut şartlar altında her yıl binlerce hektar faydalı toprağımızı kaybetmekteyiz. Erozyon Nedir? Dendiğinde akla toprak kaymaları gelir.

erozyon nedir

Oysa erozyon çok daha ciddi bir sorundur. Toprak kayması bölgesel kara parçalarının yer değiştirmesi biçiminde bir sorunken, erozyon; çok ciddi miktarların düzenli ve devamlı kaybını işaret eder.

Erozyon Nedir?

Toprak, üzerinde hareket eden su ile birlikte kaçınılmaz olarak yer değiştirir. Bu doğanın kurallarından bir tanesidir. Ancak, toprağın sel olayı ile birlikte yer değiştirmesi durumunda, sadece bir miktarı değil, tarıma elverişliliği ortadan kaldıracak kadar ciddi miktarlarının yitmesi söz konusudur ki, biz bunu erozyon nedir? Sorusunun cevabı olarak dile getiriyoruz.

Topraklarımızdaki bitki örtüsünü bütünüyle ortadan kaldırmak, o alanda tarım yapmayı elverişli hale getirmez. Bilakis, doğa ağaçları ve diğer tüm bitkileri sunduğu tarım potansiyelinin içerisinde sunar.

Eğer doğayı bilinçsizce tahrip eder, ağaçları keser ve toprağın tutunacak hiçbir dalı kalmamasına neden olursak, erozyon nedir? Sorusunun cevabını görerek ve yaşarak vermeye devam eder, biz süre sonra tüm topraklarımızı kaybedebiliriz. Tüm dünya ülkeleri nezdinde bu ciddi bir sorun olarak tanımlanmakta ve gerekli girişimler yapılmaktadır. Ülkemizin de ciddi bir sorunu olmasına karşın maalesef henüz yeterli gelişim kaydedilebilmiş değildir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir