Kanada’da ve ABD’de yapılan araştırmaların çoğunluğu gösterdi ki, sadece evin pencerelerinin açılması ile bir çok evde mikropların ve havadaki kimyasalların temizleneceğini buldu.

Science Advances dergisinde yayınlanan çalışmalarında, yaptıkları deneyler sonucunda kimyasallar ve mikroplar hakkında neler tespit ettiğini anlattı. Neredeyse bütün evlerde kimyasallar bulunmaktadır.

Kimyasallar, özellikle saç spreyleri, kokulu mumlar gibi ürünlerden gelmektedir. Ayrıca yastık, kanepe, masa gibi malzemelerde de mikrop ve kimyasallar bulunabilir.

Ayrıca kimyasallar arasında yemek yağları, temizlik ürünleri ve dumanlardan bulunmaktadır. Araştırmacılar bir evin pencerelerini ve kapılarını açmanın havadaki kimyasal miktarını ve mikropların azaltacağını merak ediyorlardı.

Evdeki Mikroplu Hava Nasıl Temizlenir?

Evdeki Mikroplu Hava Nasil Temizlenir webhakim

Deneyler, Çevresel Kimya Ev Gözlemleri ve Havayı Mikrobiyal kapsamında tasarlanan evde test etmeyi denediler. Bütün kapılar ve pencereler bir süre açıldı ve sonra tekrar kapatıldı. Hava daha sonra aynı kimyasallar ve mikroplar için tekrar test edildi.

Beklendiği gibi, araştırmacılar kapı ve pencereler açıldığında kimyasalların ve mikropların çoğunun dengesinin önemli ölçüde düştüğünü gözlemlediler. Fakat kimyasalların birkaç dakika içinde orijinal dengelerine döndüğünü görünce şaşırdılar.

Araştırmacılar, pencereleri ve kapıları açmanın birkaç dakikadan fazla bir süre boyunca kimyasal seviyelerini azaltma nedeninin, kimyasalların duvarlara ve evdeki yüzeylere yapışmasından kaynaklandığını ileri sürdüler.

Evin Havalandırması Nasıl Yapılır?

Kapali ortamlarda saglikli hava girisi nasil saglanir


  • İlk olarak bütün camları açın. Yazın yarım saatte evi havalandırın. Kışın ise 2 saatte bir 15 dakika pencereleri açın.
  • Evin içinde çamaşır kurutmayın.
  • Havanın giriş çıkışı için kalın perde kullanmayın.
  • Evi havalandırmadan önce elektrikli süpürge ile evi süpürün. Daha sonra evi havalandırın çünkü evdeki havanın akımı tozların havaya karışmasına neden olur.
Kaynak : https://phys.org/news/2020-02-window-home-flush-chemicals-air.html
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER