• Ana Sayfa
  • Nedir
  • Ezber Nasıl Yapılır, Teknikleri Nelerdir? Hızlı ve Kolay Nasıl Ezber Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda size ezberleme tekniklerinden bahsedeceğiz. Malum ezber yapmak hepimizin bir şekilde karşısına çıkıyor. Ezber yapmak doğru bir teknik olmasa da bir şekilde tekrar ezbere yöneliyoruz. Öğrenmek ezber yapmaya göre daha etkili bir yöntemdir daha uzun süre aklımızda kalır. Sınav, şarkı, sunum gibi veya bir özlü söz gibi durumlar ezber yapmanızı gerektirecektir. Bu gibi nedenlerden dolayı ezber tekniğini çoğu insan kullanır ve bu teknik çokta kolay bir teknik değildir. Sınav zamanı ezber yapma tekniklerinden, kalıcı ezber yapmadan, görsel hafızadan, ezber nasıl yapılır, metin ezberleme tekniklerinden ve ders çalışırken kalıcı ezber yapma tekniklerinden bahsedeceğiz.

Kalıcı ezber nasıl yapılır?

Başta da söylediğim gibi ezber yapma tekniklerinden bahsetmeye çalışacağım size en kolay şekilde ve hızlıca ezber nasıl yapılır?

İlk olarak bulunduğunuz ortamı uygun hale getirmeniz gerekmektedir.

ezber nasıl yapılır

Çünkü ezber yapabilmek için dikkat eksikliği olmaması gerekir. Dikkatiniz ezber yapacağınız konuda olmalıdır. Yani dikkatiniz dağıtacak her hangi bir unsur olmamalıdır. Mesela bulunduğunuz ortam sessiz düzenli olmalıdır. Dediğim gibi ilk başta ezber yapmadan önce ortamınızı uygun hale getirmek zorundasınız. Bunun yanında odanın çok sıcak olmaması gerekir. Bazı teknolojik aletlerinde olmaması gerekir. Çalışma masanız da rahat ve sizi yormayacak bir masa olmalıdır.

İkinci olarak da ortamınız ile beraber zihninizi veya motivasyonunuzu da hazırlamanız gerekmektedir.

ezber nasıl yapılır

Birçoğumuz bu hatayı yapmaktayız. Ezber yapmakta zorlananların çoğu kafaları dolu bir şekilde yeni bilgiler sığdırmaya çalışır. Sonra “olmuyor yapamıyorum ezberleyemiyorum”  diye pes eder. Arkadaşlar ezber yapmadan önce zihninizi boşaltın. Eğer aklınızda başka bir şey varsa başka bir bilgiyi ezberlemeniz mümkün olmayacaktır. Kafanızı boşaltın hiçbir şey düşünmeyin ve sakince ezber yapacağınız konuya odaklanın. Yani arkadaşlar her şey zihinde bitiyor. Ezber yapmak için bile zihninizi oraya yönlendirmeniz gerekmektedir. Motive olmanız gerekmektedir.

Yavaş yavaş ilerleyin!

ezber nasıl yapılır

Biliyorum biranönce hepsini ezberlemek isteğiniz doğacaktır ama böyle bir şey olmayacak. Siz eğer böyle düşünürseniz kendiniz kasarsanız yinede dikkat problemi doğacaktır. Yavaş ilerlediğinizde ezberlediğinizin farkına varacaksınız ve bunu görüncede dahada motive olucaksınız.

Küçük kartlar veya kağıtlar hazırlayın!

ezber nasıl yapılır

Mesela kısa kelimeler, tarihler, isimler gibi maddeleri bu küçük kağıtlara yazarsanız ve renkli olursa ezber yapmanıza katkı sağlayacaktır. Bunları odanızın duvarlarına yapıştırın ve boş kaldığınızda bunları okuyun siz farkında olmadan zihninize girecektir.

Yüksek sesle okumayı deneyin !

ezber nasıl yapılır

Yüksek sesle okumanız size pozitif bir katkı sağlayacaktır. Bu şekilde hem gözlerinizle takip ederek  hemde dışınızdan duyarak öğreneceksiniz. Denedikten sonra bu yöntemin size katkı sağlayıp sağlamadığına bakın ve ona göre devam edin.

Zamanı göz önünde bulundurun !

ezber nasıl yapılır

Ezber yapmak için zihninizin dinç olduğu sabahı seçmelisiniz sabah ezber yaptiktan sonra o günün gecesinde yatmadan öncede tekrar etmelisiniz. Böylece aklınızda kaldığını göreceksiniz.

Kısa maddeleri yazarak ezberlemeye çalışın!

ezber nasıl yapılır

Mesela arkadaşlar ezberlemeniz gerek kısa maddeler var ise bu maddeleri 5 ila 10 defa yazdığınızda aklınızda kaldığını göreceksiniz ancak eğer maddeler uzunsa bunu denemeyin çünkü yazmaktan sıkılabilirsiniz.

8 çizmeyi deneyin!

ezber nasıl yapılır

Yatay olarak hayali fırçanızla burnunuzu kullanarak havada yatay 8’ler çizin. Bu şekilde zihninizi ve düşüncelerinizi boşaltacaksınız ve taktik ezber yapmada kolaylık sağlayacaktır. Bu yöntemi sıkıldığınızda kullanabilirsiniz.

Zihninizi güçlendiren yiyecekler yiyin !

ezber nasıl yapılır

Ezber yapmadan önce balık gibi bununla birlikte ceviz fındık kuru üzüm, ıspanak, brokoli, süt ve süt ürünleri , yeşil çay,yumurta, elma,muz soğan,havuç gibi yiyecekleri tüketerek kolay bir şekilde ezber yapılabilir.

Aklınızdakileri başkasına anlatın!

ezber nasıl yapılır

Diyelim ki ezber yaptığınız şeyleri okudunuz veya yazdınız  sonra  ise aklınızdakileri karşınızda biri varmış gibi anlatın ona onunla konuşuyormuş gibi inanın bu şekilde farkı göreceksiniz.

BONUS

Eğer bir kelime ezberlemeye çalışıyorsanız, kesinlikle onu bir nesneye veya aklınızda kolay kalacak bir canlıya benzetin.

Örneğin, “cut the yum!” cümlesini ezberleyeceksiniz, bunun anlamı “ipi kes” demektir. Bu kelimeyi ezberlerken, yum kelimesi ip demek ve bunu en kolay bir şekilde yum,yum,yum bir kaç kere kendinizde söylediğinizde sanki yemek yermiş gibi bir ses ortaya çıkıyor. Bunu ipi yediğinizi düşünün, işte şimdi! Farkettiniz mi ? Yum,yum,yum,ip,ip,ip ipi yediğinizi düşünüyorsunuz ve artık yum,yum denilince aklınıza ipi yediğiniz gelecek ve kolaylıkla yum=ip olarak ezberlemiş olacaksınız.

Sizde bunun gibi kısa bir şekilde ezberleme tekniği kendinize oluşturabilirsiniz.

BONUS 2

Genel olarak herkes tarafından bilinsede size tekrar etmenin ne kadar faydalı olduğunu ve farklı bir yöntemini göstereceğim. Şimdi telefonunuzdan veya yakınınızdaki bir bilgisayardan ses kaydedici bir program açıyorsunuz. Ezberlemeye çalıştığınız cümleyi veya kelimeyi mikrofondan söyleyip, kayıt ediyorsunuz. Tekrar tekrar söyleyip kayıt edebilirsiniz. Ancak programın döngü özelliği varsa da olur.

Şimdi kulaklığınızı takıp, kendi sesinizle ezberlemeye çalıştığınız cümleyi tekrar tekrar dinliyorsunuz, işte! Şimdi farkettiniz mi ? Hem kendi sesiniz sınavda kulağınızda yankılanacak, hem de bir şekilde o kelime defalarca sizin tarafınızdan tekrarlanmış olacak, deneyip sonucu görün.

Sonuç olarak arkadaşlar bu yöntemleri denedikten sonra size faydalı olan tekniği kullanın. Veya iki yöntemi birden kullanabilirsiniz bu sizin tercihinize kalmış bir durum.Ama hangi yöntemi kullanırsanız kullanın motivasyonunuzu kaybetmeyin pes etmeyin ve yavaş adımlarla ilerleyin bu şekilde sonuç sizi tatmin edecektir.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!