Facebook, on üçüncü kez olmak üzere, gizlilik açıklılığı nedeniyle yasal sorunlar yaşamaya devam ediyor.

Avustralya’nın gizlilik ile ilgili gözlemcisi, dünyanın dört bir yanındaki 87 milyon insanın verilerini sızdıran Cambridge Analytica skandalıyla Facebook’u mahkemeye taşıyor.

Facebook’a Rekor Ceza Gelebilir

facebook rekor ceza gelebilir

Avustralya’nın gizlilik yasaları nedeni ile sosyal medya devine ağır bir para cezasına neden olabilir. Ortalama olarak şirketin geçen yıl gelirinin 8 katıdır. Avustralya Gizlilik Kanunlarına göre, veri ihlali suçu 1.700.000 dolara kadar para cezası uygulanabilir.

Avustralya gizlilik gözlemcileri 311.074 yerel Facebook hesabı verilerinin CA skandalında etkilendiğine inanıyor; bu nedenle para cezası yaklaşık 529 milyar dolar olabilir.

Yetkili, Facebook Tasarımı İyi Değil!

facebook para cezasi

 

 

Avustralya Bilgi Komiseri Ofisi, web sitesinde Facebook’un veri ihlalinden etkilenen, Avustralya kullanıcılarını kişisel verilerin sızıntısı hakkında bilgilendirmediğini belirten bir açıklama yazdı.

Açıklamada ayrıca şirketin, ”bu kişilerin kişisel bilgilerini korumak için herhangi bir adımın atılmadığını” belirtiliyor.

Açıklama hakkında yorum yapan Avustralya gizlilik komiseri Angelene Falk, Facebook’un tasarımını suçladı. Kullanıcıların platformdaki kişisel verilerinin gizliliğini kontrol etmek için herhangi bir butonun yada ayarın olmadığını belirtti.


Kaynak : https://fossbytes.com/facebook-could-fined-529bn-australia-8x-2019-revenue/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!