Facebook bu kez küçük çocukları hedef aldı

Ana Sayfa Haber Facebook bu kez küçük çocukları hedef aldı
Yunus Emre İyitütüncü   Facebook, reklamlarda ki gücünü artırmaya çalışırken hedef aldığı kitle kendini  “değersiz” ve “güvensiz” hisseden genç kullanıcılardan yararlandı, sosyal medya devinden basına sızdırılmış dosyalar ortaya çıktı.

Şirket, en duygusal ve en savunmasız hissettikleri zamanı belirlemek için 14 yaşına kadar olan  kullanıcıları hedef aldı, onları “güven artırıcı”  reklamlara yönlendirdi ve onların zayıf yönlerini araştırarak reklam bağlantılarına onlar istemese de ; tıklamak zorunda bırakacaktı çünkü, Facebook da biliyor ki duygusal açıdan zayıf oldukları için istemeyerek de olsa tıklayacaklardı.

Facebook‘un Avustralya bürosundaki belge, sosyal ağın reklamcılık uygulamalarına ışık tutuyor; bu da, genç kullanıcıların yayınlarını ve fotoğraflarını analiz ederek, bilgisayar algoritmaları “stresli”, “endişeli”, “yararsız” ve “başarısız” gibi duygular atayabildiğini gösteriyor. “Buda hedef kitleye kolaylıkla ulaşmayı sağlıyor.”

Ayrıca diğer duygular arasında “yenilgiye uğratılmış”, “boğulmuş”, “gergin”, “aptal” ve “aptal gibi ” duyguları  yer alıyordu.

Kullanıcıların 13 ya da daha büyük olmasını gerektiren F- Kitabı, daha sonra “iyi görünüm ve vücut güzeliği” veya “kilo verme ve kaybetme” gibi duygu yoğunluğu ile ilişkili ilanları öne çıkararak bağlantıları öne çıkarıyorlar.

Facebook bu kez küçük çocukları hedef aldı webhakim p 1692

Şirket ayrıca Facebook ve Instagram iştiraki genelinde görüntü tanıma teknolojisini kullanacak ve genç kullanıcıların haftanın belirli saatlerinde nasıl hissetmekte olduklarını tespit edebiliyordu. “Pazartesi ve perşembe güven kazanmakla ilgilidir; Hafta sonları ise daha çok  başarıları artırmak  içindir “dedi.

Bu sene  yazılan ve üst düzey yöneticiler tarafından Facebook’un Avustralya’daki ofisinde hazırlanan belgede, şirketin 6.4 milyon lise ve üniversite öğrencilerinin ve genç yetişkinlerin zihinsel durumlarını nasıl analiz edebileceği açıklanıyor.

Uygulamaları ortaya koyan Avustralya gazetesi ile temasa geçildiğinde, Facebook özür diledi ve bir soruşturma açtığını söyledi. Şirket, Avustralya ve Yeni Zelanda dışındaki kullanıcıların hedeflenip hedeflenmediği konusunda yorum yapmadı ancak bilindiği gibi  Facebook’un teknolojisinin büyük kısmı tüm dünyada uygulanmaktadır.

Kaynak:telegraph.co.uk/technology/2017/05/01/facebook-exploited-emotionally-vulnerable-teenagers-sell-adverts/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir