Facebook, Microsoft, Twitter ve YouTube online olarak teröristlerle mücadele etmeyi amaçlayan bir ortaklık kurdular.

Terörle mücadeleye yönelik ‘Küresel İnternet Formu’nu’ oluşturdular. Forum, şirketler tarafından büyük web platformlarından terör grupları için işe alma materyallerini tespit edip, kaldırılmasına yönelik mevcut çabalara dayanıyor.

Forum ayrıca hem hükümetlerle, hem küçük şirketlerle hem de sivil toplum örgütleriyle işbirliği yapmayı bekliyor.Forum kapsamının zaman içerisinde gelişmesi bekleniyor. Ancak forumun temel hedefleri arasında terörist materyali tespit etme teknolojisinin geliştirilmesi, ‘aşırılık ve online nefrete’ karşı en iyi uygulamaları oluşturmak ve üyelerin karşılık gelen konuşma araçları arasında bilgi paylaşımı yer alıyor. Anti-terörist reklamları popüler anahtar kelimelerle birlikte yerleştiren Google Jigsaw’un Yeniden yönlendirme yöntemi gibi.

Forum Teknik ve Politik Araştırmalara Katkıda Bulunacak

Ayrıca forum,bir dizi atölye çalışmasına ev sahipliği yapmak için BM terörle mücadele komitesiyle ortak olacak ve de teknik ve politik araştırmalara katkıda bulunacak. Twitter’da yapılan açıklamada,Terörle Mücadele Formu, diğer çabaların yanı sıra, AB Internet Formu ve Paylaşılan Sanayi Hash Veritabanının bir sonucu olarak değerlendirildi.

2015 yılında başlatılan Internet Forumu,terörist propagandayı ve nefret söylemini tanımlama ve kaldırma konusunda daha iyi yöntemler getiren bir kamu-özel ortaklığıdır. Hash Veritabanı, en aşırı ve en ağır terörist görüntü ve videolardan dijital parmak izlerinin paylaşılan bir veri tabanıdır. Bu nedenle işaretlendirilen ve bir platformdan çıkarılan materyal otomatik olarak başkalarından alınabilir.

Açıklamada proje ile ilgili daha fazla bilginin makul süre içerisinde paylaşılacağı belirtildi. Ayrıca yapılan yeni ortaklık ile dört şirket arasındaki bağlar iyice kuvvetlenmiştir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir