Facebook İngiltere’deki milyonlarca sahte haberi silecek

Ana Sayfa Haber Facebook İngiltere’deki milyonlarca sahte haberi silecek
Yunus Emre İyitütüncü   Facebook son aylarda sahte haberlerle mücadele içinde.Facebook İngiltere’de  binlerce hesabı sildi ve sahte haberlere karşı mücadele girişiminde bulundu.İnternet devinin üzerindeki rolüne yönelik eleştirilere cevap niteliğinde olmuştur.

Sosyal ağ, ABD ve Avrupa’daki seçimler üzerindeki etkileri konusundaki endişeleri ve reklam verenlerin Facebook üzerindeki güveninin zayıflatabileceği yönündeki endişeleri takiben,son aylarda”sahte haberlere” karşı savaş açmış durumda.

Pazartesi günü, Facebook İngiltere’deki sahte haberlerle karşı  yeni bir adım attıklarını açıkladı. Britany’tan sandık başına bir ay kala. Aynı şeyi defalarca yayınlayanlarını saptamak gibi spam veya sahte haberler yaymak için hesapları daha iyi tanımlamak için teknoloji başlattığını ve buna karşılık “on binlerce “‘sini sildiğini belirtti.

“İnsanlar Facebook’ta doğru bilgileri görmek istiyorFacebook milyonlarca sahte haberi silecek

“Simon Milner”

Kullanıcıların Facebooktaki sahte haberleri  daha az sıklıkta göründüğü, kendi web sitesinde ve uygulamalarda sahte makaleleri indirgemek olacaktır. Şirket, kullanıcıların bir makaleyi okumasını isteyip istemediğini tanımlayan, ancak yanıltıcı olabileceğini düşündüğü teknolojiyi kendi arkadaşlarıyla paylaşmayacak şekilde test ediyor. Pazartesiden itibaren, değişikliği İngiltere’de uygulayacak ve “yanlış haberi” nasıl bulacağınıza dair ipuçlarıyla gazetelerde bir dizi reklam yayınlayacak.

Almanya sahte haberleri yaymak için € 50m (£ 42m) kadar  sosyal medya sitelerine tehdit etti, ve seçime çağrıldı önce bir soruşturma açıldı.

Şirketin İngiltere politika direktörü Simon Milner “İnsanlar Facebook hakkında doğru bilgileri görmek istiyorlar ve biz de öyle yapacağız” dedi. “Bu yüzden sahte haberler konusunda mücadele edebilmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.”

Şirket ayrıca, seçim sürecinde sahte haberlerle baş etmek için, Gerçek ve Taslak olarak , kâr amacı gütmeyen gerçek kontrol kuruluşlarıyla ortaklıklar başlattığını duyurdu.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg aslen sitede görünen ve sadece bir kısmını medyaya  söyleyerek yalan haber probleminizi çözmeye  çalıştık. Ancak son aylarda, sahte haber sitelerinde reklam yayınlamayı kısıtlamak, sahte haberleri tespit etme konusunda ipuçları vermek ve tartışmalı hikayeler üzerine uyarılar koymak da dahil olmak üzere bir dizi girişim başlattık.

Sahte haberlerdeki korkular ABD seçimlerinde zirve yaptı ve aşırı sağcı internet gruplarının Hillary Clinton hakkında oylamayı etkilemekle ilgili yalan söylediklerini iddia etti. Bu, Haziran seçimlerinin yanı sıra Fransa ve Almanya’daki oyların da etkilenebileceği endişelerine yol açtı.

Kaynak:http://www.telegraph.co.uk/technology/2017/05/08/facebook-deletes-thousands-uk-accounts-crackdown-fake-news/

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir