Facebook CEO’su Mark Zuckerberg CNBC’ye önemli açıklamalarda bulundu, sosyal medyanın siyasilerin gönderdiği şeyleri kontrol etmesi gerektiğini düşünmediğini söyledi. Zuckerberg röportajda, ”Siyasi konuşmalar demokrasilerin en hassas kısımlarından biridir ve insanlar siyasilerin ne dediğini görebilmelidir” dedi.

Facebook Patronu Konuştu: Sosyal Medya Politikacıları Kontrol Etmemeli!

sosyal medya

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg CNBC’ye yaptığı açıklamada, sosyal medyanın politikacıların gönderdiği şeyleri kontrol etmesine gerek olmadığını söyledi. Andrew Ross Sorkin sorduğu soruda Twitter, Başkan Donald Trump’ın tweetlerini gerçeği yansıtıp yansıtmadığının kontrol edilmesi gerektiğini söylemişti, Zuckerberg‘e bu konu hakkında düşüncelerini sordu.

Twitter’ın açıklaması salı günü, Trump postayla gönderilen oy pusulalarının ”büyük ölçüde hileli’‘ olacağını tweetledikten sonra geldi. Salı gününün erken saatlerinde Twitter, Trump MSNBC sunucusu Joe Scarborough’un eski çalışanının ölümü için soruşturulması gerektiğini iddia eden temelsiz iddiaları tweetledikten sonra sansürlemeyi yada kullanıcıları uyarmayı reddetti.

Sosyal Medya Hakem Pozisyonunda Olmamalı!

facebook

Perşembe sabahı yayınlanan bir röportajda Zuckerberg, ”Facebook yada internet platformlarının genel olarak hakem pozisyonuna soyunmalarını düşünmüyorum, siyasi konuşmalar demokrasinin en hassas konularından biridir ve insanlar politikacıların ne dediğini görebilmelidir. Facebook, sosyal ağlarındaki içeriği inceleyen bağımsız olgu denetleyicileri kullansa da, gerçek denetçilerin amacı ”en kötü şeylerin en kötüsünü gerçekten yakalamak” dedi.

Facebook ekim ayında yaptığı açıklamada, siyasetçilerin yanlış bilgi vermelerine rağmen sosyal medyada reklam yayınlamalarına izin vereceğini açıkladı. Ayrıca diğer sektörlere ve şirketlere kıyasla, insanlara ifade ve ses özgürlüğü sağlama yönünde çok daha fazla mesai harcanmaktadır.

Facebook Patronu CNBC Full Röportajı Video

Videoyu Türkçe alt yazılı izlemek için videonun alt kısmında bulunan yuvarlak simgesine dokunun, alt yazılar kısmına tıklayın, otomatik çevir kısmına tıklayın ve oradan Türkçe’yi bulun üzerine tıklayın Türkçe alt yazılı olarak izleyin.


Kaynak : https://www.cnbc.com/2020/05/28/zuckerberg-facebook-twitter-should-not-fact-check-political-speech.html
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER