Facebook, kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için yeni önlemler almaya devam ediyor. Profil fotoğraflarının başkaları tarafından nasıl kullanılacağı ve erişilebileceği konusunda kullanıcılarına güvence vermek için yeni bir özellik sunuyor.

Şirket, profil fotoğraflarının başkaları tarafından kötüye kullanımını azaltmak için yeni özelliğini ilk Hindistan merkezli olarak test kullanımına sundu. Sorun dünyanın yalnızca bu bölgesi ile sınırlı olmadığı halde,Facebook’a göre Hindistan’da daha yaygın bir sorun.Ulusal Araştırma Ajansı genel müfettişi Alok Mittal, Times gazetesine verdiği röportajda Hindistan’daki her altı sosyal medya kullanıcısının çevrim içi dolandırıcılığın kurbanı olduğunu açıkladı.

Ayrıca Facebook üzerinde çalışan  ürün müdürü olan Aarati Soman,özellikle kadınların fotoğraflarının kötü amaçlı başka yerlerde kullanılması üzerine konuştu. Bazı kadınların bu yüzden yüzlerini, internetteki herhangi bir yerde profil fotoğraflarını paylaşmamayı tercih ettiklerini söyledi. Çünkü kadınların, fotoğraflarının ne amaçla kullanılacağından endişe ettiklerini belirtti. Ancak Facebook’un profil fotoğraflarının koruması ile kullanıcıların artık daha güvenli hissetmelerine yardımcı olacağını söyledi.

Dolandırıcılık,cinsel taciz ve spam içeren sahte profiller dahil olmak üzere ,profil fotoğraflarının kötüye kullanılmasıyla ilgili birçok çeşitli sorunlar var.

Sizin Onayınız Olmadan Profil Fotoğrafınıza Hiçbir İşlem Yapılamayacak

Profil resminizin korunması ile ilgili özellikler arasında profil fotoğrafı koruma ve görsel koruma özelliği yer alıyor. Profil fotoğrafı koruma ile fotoğrafınızın kopyalamasının belirgin yollarından bazılarını elinden alıyor. Bu özellik başka bir kullanıcının sizin onayınız olmadan profil fotoğrafınızı indirme seçeneğini tamamen ortadan kaldıracak ayrıca fotoğrafınızı başkalarıyla paylaşmasını da önleyecek.

Şirket ayrıca yeni güncellemeler ile de insanların profil fotoğraflarının ekran görüntüsünü almasını da engelleyecek.(ancak en başta bu koruma yalnızca Android cihazlarda mevcut olacak.)

İkinci özellik ise görsel koruma özelliği.Profil resminizin korunduğunu gösteren bir anahat ve simge türü. Görsel koruma özelliği ile fotoğrafınızı çevreleyen mavi bir kalkan ile fotoğrafınız üzerinde herhangi birinin işlem yapmasını engelliyor.

Kullanıcılar profil fotoğraflarının kötüye kullanıldığını fark ederse,bunu bildirebilirler. Bu durumda fotoğrafının kopyalanmasının veya herhangi bir şekilde yanlış kullanılmasını, doğrulamak için görsel koruma diğer sinyallerle birlikte kullanılacaktır.

Bu test olarak ilk Hindistan’da başladı ama Facebook, bunu yakında diğer ülkelere de uygulamayı düşündüğünü açıkladı.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir