Facebook Neden Snapchat Uygulamasının Bazı Özelliklerini Kullandı?

Ana Sayfa Haber Teknoloji Facebook Neden Snapchat Uygulamasının Bazı Özelliklerini Kullandı?
  Günümüz trendleri dikkate alındığında her an insan hayatına temas edebilen teknolojiler popülerite ve değer olarak hızlı bir yükselişte. Yukarıdaki rekabet ise düşündüğümüzün ötesinde.

F8 yazılım geliştiricileri konferansında, Facebook aleni bir şekilde odak noktasını açıkladı: Arttırılmış gerçeklik (Augmented Reality). Facebook. Messenger, Instagram ve WhatsApp; bütün bu uygulamalar Snapchat’e benzer fonksiyonlar eklediler. Konuyla ilgili Zuckerberg aynen şöyle söyledi: “That was Act One” (Bu daha birinci perde).

Facebook, kameranın arttırılmış gerçeklik sahnesi olarak kullanılma alışkanlığının öncüsü olmak istiyor; daha gidilecek çok yol olduğunu kabul etmekle birlikte bu yolu hep birlikte inşa etmeleri gerektiğini de biliyorlar. Şirket geliştiricilerinden sürekli olarak yeni görsel efektler, maskeler veya yeni arayüzler oluşturmalarını talep ediyor.

Zuckerberg yaptığı demodan önce şu an yapılan efektleri ilkel bulduğunu belirtti. Kendi demosunda ise anlık lokasyon ve haritalama, 3d efektler ve obje tanıma gibi aksiyonlara yer verdi. Hatta bir kahvaltı sofrasını etrafında köpekbalıklarıyla donattı.

[ilgili_haber id=”2239″][/ilgili_haber]

Bütün bu akış çok keyifliydi. Ancak bir cümle çok daha ciddi ve önemli: Arttırılmış gerçeklik hem eğlence olarak kullanılacak, hem de topluma yarar sağlayacak bir teknoloji.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir