Facebook kurucusu Zuckerberg, 2004 yılında Harvard Üniversitesi’nden girişimci arkadaşları Dustin Moskovitz, Eduardo Saverin ve Chris Hughes ile şu anda CEO’su olduğu sosyal paylaşım sitesi Facebook’u kurarak dünyanın şu anki en genç zengini. 36 yaşında olan Zuckerberg’in kişisel serveti 51,8 milyar dolar. Peki, Facebook’un kurucusu e kadar kazanıyor? Detaylarına bakalım.

Mark Zuckerberg Hayatı

Mark Elliot Zuckerberg, 14 Mayıs 1984 yılında Amerikan bilgisayar programcısı, girişimcisi ve sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu.

Mark Zuckerberg 14 Mayıs 1984 tarihinde New York eyaletinin White Plains şehrinde doğmuştur. Diş hekimi bir baba olan Edward ve psikiyatrist hekim bir anne olan Karen’in tek erkek çocuğudur.

Yahudi olan ve bir Yahudi olarak yetiştirilmesine rağmen ateist olduğunu açıklamıştır. Ayrıca onun bu başarısını anlatan “Birkaç Düşman Edinmeden 500 Milyon Arkadaş Kazanamazsınız” sloganıyla Sosyal Ağ adlı bir film çekilmiştir. 19 Mayıs 2012 tarihinde ise, uzun süredir sevgilisi olduğu Priscilla Chan ile evlenmiştir.

Lisede çeşitli bilim dallarında birçok ödül alan Zuckerberg, ABD’nin en saygın üniversitelerinden Harvard’a girdi orada ise bilgisayar bilimini okudu.

Üniversitenin ilk yılında, okulun en yakışıklı ve en güzel öğrencilerinin seçildiği facemash.com sitesini kurdu. Sitede Harvard’daki tüm öğrencilerin fotoğrafları vardı. Diğer yandan ise fotoğrafları bulmak için, üniversitenin veri tabanına girmesi gerekmişti. Veri tabanını hack yaptığı ortaya çıkan Zuckerberg, disipline verilince okulu bıraktı.

Harvard’lı öğrencileri internet üzerinde buluşturmak için 2. sitesi olan Facebook’u kurdu. Facebook, 18 ayda ABD’nin en büyük arkadaşlık sitelerinden biri haline gelince (2012 itibarıyla 1 milyar kullanıcısı var) yatırımcıların da ilgisini çekti.

Bugün sahip olduğu 34 milyar dolarlık servetinin kaynağını oluşturdu. Zuckerberg’ in Facebook’u, 2011 yılında The Brand Finance ® Global 500 listesine göre dünyanın en değerli 281. markası oldu.

Facebook’un Kurucusu Ne Kadar Kazanıyor?

Facebook'un Kurucusu Ne Kadar Kazaniyor

Mark Zuckerberg 36 yaşında kişisel serveti 51,8 milyar dolardır. Ayrıca Zuckerberg, dünya üzerinde günde herkesten daha fazla para kazanan ismidir.

Zuckerberg Forbes listesindeki en zenginlerden çok daha fazla para kazanıyor.

İşte milyarderler ve günlük kazançları:

Mark Zuckerberg- Facebook kurucusu Günlük kazancı: 4,4 milyon dolar (Durun hemen TL’ye çevirmeyin ben sizin yerinize hesap edeyim ”Türk Kafası” 4.4x 8.5 =37 Milyon TL yapıyor. Yani eski para ile 37 Trilyon yapıyor. Güzel para 🙂 kanka ( Siz ne düşünüyorsunu yorumlarda bizimle görüşlerinizi paylaşın lütfen) 

Facebook'un Kurucusu Ne Kadar Kazaniyor

Bill Gates – Microsoft kurucusu Günlük kazancı: 3,5 milyon dolar

Jeff Bezos – Amazon.com Günlük kazancı: 3,3 milyon dolar

Amancio Ortega- Zara kurucusu Günlük kazancı: 2,4 milyon dolar

Sergey Brin- Google kurucusu Günlük kazancı: 2,3 milyon dolar

Larry Page – Google kurucusu Günlük kazancı: 2,3 milyon dolar

Warren Buffett – Berkshire Hathaway Günlük kazancı: 2,2 milyon dolar

Carlos Slim Helu – Grupo Carso patronu (Meksikalı telekomünikasyon devi) Günlük kazancı: 1,9 milyon dolar

Larry Ellison – Oracle kurucusu Günlük kazancı: 1,9 milyon dolar

Michael Bloomberg – Bloomberg LP patronu Günlük kazancı: 1,6 milyon dolar


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER