FIFA, Rusya’daki 2018 Dünya Kupası İçin “Pozisyon Tekrarı Uygulaması” Kullanmayı Planlıyor

Ana Sayfa Haber FIFA, Rusya’daki 2018 Dünya Kupası İçin “Pozisyon Tekrarı Uygulaması” Kullanmayı Planlıyor
  Uluslararası futbol dünyasında büyük bir değişikliğe imza atılabilir. FIFA Başkanı Infantino, Rusya’da yapılacak olan 2018 Dünya Kupası’nda videolu pozisyon tekrarını tanıtmak istediğini açıkladı.

Sky News’ den alınan habere göre, pozisyon tekrarı uygulamasını hayata geçirmek için, Uluslararası Futbol Federasyonu Kurulu ( IFAB) tarafından onaylanması gerekiyor. 

Infantino , “ 2017′ de stadyumdaki veya evdeki izleyiciler, hakem hata yaptığında saniyeler içinde görebildiğinde, göremeyen tek kişinin hakem olduğunu ve bu senede bu durumu yaşamak istemediklerini ” belirtti.

FIFA,-Rusya'daki-2018-Dünya-Kupası-İçin-Pozisyon-Tekrarı-Uygulaması-Kullanmayı-Planlıyor-webhakim-p-1666

Geçtiğimiz Aralık ayında düzenlenen Dünya Kupasında FIFA tarafından ilk kez kullanılan “pozisyonu anında tekrar oynatma ” teknolojisi hakkında hiçbir olumsuz eleştiri almadıklarını ve bu uygulamayı tekrar kullanmayı planladıkları belirtildi.

Ancak bazı kurumlar bu teknolojiden rahatsız gibi görünüyor. Bazı yöneticiler ve klüpler bu uygulamanın, oyunu yavaşlatması ve hakem’in oyun içindeki otoritesine etki etmesinden dolayı, pozisyon tekrarı uygulamasına tabiri caiz ise ateş püskürdüler.

Pozisyon tekrarı uygulaması eğer kullanılırsa, sadece futbol’da kullanılmış, olmayacak. Uygulama uzun süredir Amerikan futbolunda kullanılmakta, 2007 ‘ de profesyonel stadyumlara, 2010’da ise üniversite maçlarına gelmişti.

Pozisyon tekrarı uygulaması, FIFA tarafından ABD’de Major Liginde ve Bundesliga da olmak üzere birçok ülkede test edilmeye başlandı.

2018 Dünya Kupasında teknoloji kesinlikle hız kazanacak ve önümüzdeki senelerde tamamiyle bir uygulama haline gelecek gibi görünüyor.

 

Kaynak : http://www.theverge.com/2017/4/27/15448324/fifa-world-cup-video-replay-2018-football-soccer

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir