Finlandiya Ve Türkiye Eğitim Sistemi Karşılaştırması

Ana Sayfa Haber Eğitim Finlandiya Ve Türkiye Eğitim Sistemi Karşılaştırması
  Eğitim sistemi bir ülkenin gelecekte hangi konumda olacağını belirleyen en büyük etkendir. Çünkü günümüzde bir toplumun ekonomik ve sosyal olarak var olabilmesi için her alanda üretebilen bireylere ihtiyacı vardır. Üretimin yolu da hiç kuşkusuz ki eğitimden geçiyor. Eğitim konusunda maalesef ülkemiz dünya genelindeki sıralaması 101. İlk sıraları ise İsviçre, Singapur ve Finlandiya eğitim sistemi kapışıyor. Bu üç ülke “ en iyi eğitim sistemine hangi ülke sahip “ konusunda kapışa dursun, biz ise 101. Sıramızı Nijerya, Mısır gibi ülkelere kaptırmamak için çaba gösteriyoruz.

Bazı istatistiksel bilgiler verdikten sonra gelelim yazımızın asıl konusuna. Peki Türkiye ile Finlandiya eğitim sistemi arasındaki farklar neler? Neden Türkiye’deki eğitim sistemi kötü? Bu soruların cevabı yazımızın asıl konusunu oluşturuyor aslında. Haddi madde madde Finlandiya ile Türkiye eğitim sistemlerini karşılaştıralım..

1. Her Okulun Kendi Müfredatı Var

finlandiya eğitim sistemi

Finlandiya eğitim sistemi esnek ve öğrenciye “ bunu öğreneceksin “ diye hiçbir diretmede bulunmuyor. Öğrenciler ve öğretmenler ders konularını kendileri seçiyorlar. Özellikle bu seçimler bölgeden bölgeye değişiklik gösteriyor.

Bizim ülkemizde ise bu durum çok farklı. Örneğin özel koleje gidip 6 veya 7 kişilik sınıflarda ders gören öğrenciler ile devlet okulunda 40 kişilik sınıflarda ders gören öğrenciler aynı müfredata tabii tutuluyor. Ayrıca öğrencilerin bu müfredat konusunda hemen hemen hiç söz hakkı yok. Yasalara göre öğrenciler tarafından seçilmesi gereken seçmeli dersler bile okuldaki öğretmenlerin müsait olup olmama durumuna göre okul tarafından seçiliyor.

2. Finlandiya Eğitim Sistemi Not Kavramına Önem Vermiyor

finlandiya eğitim sistemi

Finlandiya’da eğitim gören öğrenciler öğrenim sürelerinin ilk altı yılı boyunca not kavramı ile değerlendirilmiyorlar. Böylece öğrencinin eğitim hayatına adapte olması sağlanıyor ve not korkusu ile bastırılmasının önüne geçiliyor. Sadece 17 yaşına geldiklerinde ülke genelinde yapılan bir sınava giriyorlar.

Bizim ülkemizde ise not kavramı 8 yaşında, yani ilk okul ikinci sınıfta başlıyor.

3. Günde En Fazla 4 Saat Ders İşliyorlar

finlandiya eğitim sistemi

Finlandiya’daki öğretmenler çok ders işlemektense verimli ders işlemenin öğrenciler için çok daha faydalı olduğunu düşünüyor. Hatta her öğrencinin kendi istediği alana göre haftada iki saat de mesleki öğrenim dersi verilmekte.

Bizim ülkemizde ise ders saatleri çok katı ve dışına çıkmak suç sayılıyor. Ayrıca mesleki eğitim dersleri verilmiyor.

4. Ödev Kavramı Yok

finlandiya eğitim sistemi

Evet, bu ülkede öğrencilere ev ödevi verilmesi gibi bir şey söz konusu değil. Çünkü “ öğrenim yeri ev değil okuldur “ anlayışını benimsiyorlar. Ülkemizde ise daha birinci sınıftan başlayarak çocuklara her gün 3 4 saatleri alacak ev ödevleri veriliyor. Bunun en büyük sebebi ise mevcut sayısı fazla olduğu için öğrencilerin okuldaki öğrenimden yeterinde verim alamaması.

5. Paralı Kolejler ve Özel Okullar Yok

finlandiya eğitim sistemi

Finlandiya’da eşitliğin bozulmasının önüne geçmek adına hiçbir kurum paralı eğitim veremiyor. Fakir zengin ayırt edilmeksizin bir öğrencinin eğitim hayatı boyunca tüm masrafları devlet tarafından karşılanıyor. Böylece statüden kaynaklanan farklılıkların önüne geçiliyor.

Ülkemizde ise zengin ailelerin çocukları daha anaokulundan başlayarak üniversitenin son yılına kadar özel okullarda öğrenim görüyor. Böylece bir çok yönden fakir aile çocuklarının birkaç adım önüne geçebiliyorlar.

6. Finlandiya’da Öğretmen Olmak Kolay Değil

finlandiya eğitim sistemi

Bu ülkede eğitimci olabilmek için ilgili bölümden mezun olmak yetmiyor. En az master seviyesinde eğitim alan bireyler ancak öğretmen olabiliyor. Çünkü Fin kültüründe hangi konuda olduğu fark etmeksizin insanlara bir şeyler öğreten kişilerin alanında en iyi kişilerden olması gerekiyor. Ayrıca master yapmak da eğitimci olmanın şartlarını karşılamıyor. Finlandiya’da eğitimci olmak istiyorsanız mezunlar arasında ilk %10’luk dilime girmiş olmak zorundasınız.

Öğretmenler sadece derece yapmış ve alanında uzman kişiler değiller. Aynı zamanda sosyal olarak da seçilmiş kişiler. Her öğretmende öğrencilerine aktarabileceği ekstra özellikler aranıyor. Örneğin hem fizik alanında çok iyi olan hem de gitar çalabilen bir öğretmen ön plana çıkıyor.

Bu konuda ülkemizdeki öğretmenlerin genel durumu hakkında pek bir şey demeye gerek yok aslında. Genç nesil öğretmenler bir nebze de olsa daha idealistler. Ancak orta ve ileri yaş öğretmenlerin geneli maalesef genelde kendilerini gelişime kapatmış kişilerden oluşuyor.

7. Okullar Aynı Zamanda Spor Ortamı

finlandiya eğitim sistemi

Finlandiya’da öğrencilerin sevdikleri spor dalını aktif olarak yapmaları son derece önemli. Ve bu konuda okullar, öğrencilere tüm gerekli ortamı sağlıyor. Sadece okul ortamında değil, okul dışı spor etkinliklerinde de öğrencilere devlet desteği sağlanıyor.

8. Kimse çocuğunu elinden tutup okula götürmüyor

finlandiya eğitim sistemi

Finlandiya’da eğitim sistemi aynı zamanda öğrencilerin özgür ve özgüveni yüksek bireyler olarak yetişmesini destekliyor. Finlandiya sokaklarında çocuğunu elinden tutup okula götüren bir veli veya servis kuyrukları göremezsiniz. Tabi bu birazda çevre şartları ile ilgili. Çünkü çocuklar yedi yaşından itibaren okula arkadaş grupları halinde yürüyerek veya bisiklet ile gidip geliyor. Velilerin çocuklar ile birlikte okula gidip gelmesi istenmeyen bir durum.

Ayrıca velilere, ders konusunda çocukları özgür bırakmaları tavsiye ediliyor ve hiçbir çocuk dersleri konusunda anne veya babasından yardım talebinde bulunamıyor.

Ülkemizde ise durumlar tam tersi. Veliler çok uzun bir süre okul gidiş gelişinde çocuğa refakat ediyor. Bu durumu da okul servisi takip ediyor. Ayrıca hepimiz biliyoruz ki ülkemizde bir öğrenci özellikle okul hayatının ilk birkaç yılını anne ve babasına muhtaç şekilde sürdürüyor.

Umarız zamanla ülkemizdeki eğitim şartları düzelir ve herkes için eşit hale gelir. Hiç şüphe yok ki kenar bir ilçede zor şartlarda okul hayatına devam eden bir öğrenci ile paralı kolej öğrencisinin aynı sınav sistemine tabii tutulması adil bir durum değil.

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir