Bilgisayarınızın risk altında olduğunu ama uzun süredir sahip olduğunuz klasörlerinizi ya da diğer programlarınızı kaybetmeyi göze almıyorsanız; format atmadan virüs temizleme yolları işlemlerini detaylı olarak anlattık.

Format Atmadan Virüs Temizleme

Format Atmadan Virus Temizleme

Format atmadan virüs temizleme yöntemlerini hepsini göstermeye çalıştık, gelin detaylarına birlikte bakalım.

Yöntem 1: Virüs Programlarını Kullanın!

Bilgisayarınıza zararlı bir yazılım ve atak geldiyse bunları programlar aracılığı ile temizleyebilirsiniz. Kullanacağınız programların da aynı zamanda zararlı yazılımları içerdiğinden emin olmalısınız.

Yani dost olarak gözüken birçok uygulama ve program, aynı zamanda düşman yazılımları da bilgisayarlarınıza göndererek bilgilerinizi ele geçirebilir.

Bu yüzden, size önerdiğimiz programları, resmi adreslerinden ya da güvendiğiniz tedarikçilerden indirip yüklemenizi öneririz.

Size tavsiye edeceğimiz en etkin virüs programlarından bazıları aşağıdaki gibidir:

1- AdwCleaner

2- Hitman Pro

3- Kaspersky TDSSKiller

4- Malwarebytes Anti-Malware programları işinizi görecek ideal programlardır. Lütfen indirilen yerlere dikkat ederek bu programları indirip yükleyiniz.

AdwCleaner indirmek için tıklayabilirsiniz

Malwarebytes indirmek için tıklayabilirsiniz

Yöntem 2: Sistem Geri Yükleme

Bu yöntem kimi zaman, hayati önem taşıyabilmektedir. Virüsün bilgisayarınıza bulaştığı zamanı baz alarak en yakın güncelleme tarihine bilgisayarınızı “Geri Yükleme” ile geri alabilir ve virüslerden kurtulabilirsiniz.

Bilmeniz gereken şey, eğer virüs güçlü bir yazılım ile desteklenmiş ise, bu yöntemin pek işe yaramayabileceği gerçeğidir.

Dolayısı ile, bu yöntem ilk kullanmanız gereken yöntem olmamalıdır. Aksi durumda, son yüklenen dosyalarınızın kurtulamayabileceğini unutmamanız gerekir.

Eğer bu yöntemi kullanmak istiyorsanız;

Başlat/ Tüm programlar / Donatılar /Sistem Araçları/ ve Sistem Geri Yükleme kısmına giriniz ve buradaki “Bilgisayarımı Önceki Bir Zamana Geri Yükle” sekmesini tıklayarak ilerleyiniz. Burada karşınıza bir tarih gelecek ve daha önce de belirttiğimiz gibi virüsün bulaşmasından önceki ilk güncelleme tarihini seçmeniz gerekir.

Yöntem 3: Uzantıları Tek Tek Silmek

Bu yöntem biraz uğraştırıcı olsa da; sahip olduğunuz dosyaları kaybetmekten daha iyi olduğunu düşünüyorsanız, kullanabilirsiniz.

Bunun için özellikle şüphelendiğiniz ve yükledikten sonra virüsün bilgisayarınıza bulaştığını düşündüğünüz uygulama ve uzantılarını tek tek tespit ederek silebilirsiniz.

Bu, dediğimiz gibi biraz zaman alabilir ve bununla birlikte bir işe de yaramayabilir. Zira, virüs diğer klasörlerinize çoktan bulaşmış olabilir!

Yöntem 4: Regedit’ten (Kayıt Defteri) Virüs Uzantılarını Takip Edin

Regedit (Kayıt Defteri) kısmından, virüs uzantı incelemesi yapabilirsiniz. Bunun için profesyonel bilgisayar bilgisine sahip olmanız gerekir. Aksi durumda, farklı anahtarları silmeniz, bilgisayarınızdaki diğer programların işleyişini bozabilir.

Regedit’ten uzantı temizlemek için;

Dosyayı Başlat’tan regedit dedikten ve kayıt defterini açtıktan sonra “HKEY” klasörlerinden incelemeniz ve bulmanız gerekir.

Buradan bulduktan sonra temizle butonuna tıklayarak temizleyiniz! Ama daha önce de belirttiğimiz gibi, bu yöntem biraz daha riskli ve profesyonellik gerektiren bir yöntemdir..

Yorumlar (2)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER

Anonim 4 sene önce

Virüs bulaşan pc nin ( Mavi ekran veya klavye çalışmıyorsa ) HDD ki sökülür başka bir pc de kaspersky virüs temizleme programıyla temizlendikten sonra geri takılır.Ben hep böyle yapıyorum.

    Mustafa İyitütüncü 4 sene önce

    Çok mantıklı 🙂 Verdiğiniz bilgi için çok teşekkür ederiz.