Fosfor nedir sorumuzun cevabı; sembolü P olan ve periyodik cetvelde atom numarası 15 olan besinlerde, vücudumuzda bulunan kimyasal bir elementtir.  Hücrenin yapısına katılan minerallerden biri olduğu için insan vücudu için çok önemli işlevleri vardır.

Fosfor elementi ilk nasıl bulunmuştur?

Fosfor 1969 yılında Hennig Brand tarafından bulunmuştur. Fosfor elementi ilk olarak insan idrarı sedimentinde bulunmuştur.

fosfor nedir

Fosforun Özellikleri Nelerdir?

Fosforun Özellikleri
Atomik numara 15
Atom ağırlığı 30,9738
Erime noktası (beyaz) 44.1 ° C (111.4 ° F)
Kaynama noktası (beyaz) 280 ° C (536 ° F)
Yoğunluk (beyaz) 1.82 gram / cm 3 , 20 ° C’de (68 ° F)
Oksidasyon Durumları -3, +3, +5
Elektron Düzenlenişi 2 2 2 2 6 3 2 3 3

 

Fosfor sadece besinlerde ve insan vücudunda önemli bir yeri yoktur çünkü patlayıcı maddelerde, diş macunlarında, deterjanlarda ve farklı bazı kullanım alanlarında yeri vardır.

fosfor nedir

Fosfor doğada katı olarak bulunmaktadır ve insan vücudunda en çok bulunan ikinci mineraldir çoğunlukla yağlarda, proteinlerde şekerlerde görev almaktadır. Yaklaşık 550 mineralin fosfor içerdiği tespit edilmiştir.  Fosfor üç farklı şekilde görülmektedir. Bunlar beyaz, siyah ve kırmızı renk olarak incelenebilir.  Fosfor kemikler ve dişler için çok önemli bir yere sahiptir. Organizmaların büyümesi için gereklidir. Kalsiyum Fosfat diş ve kemiklerin temel organik bileşikleridir.

Fosfor Döngüsü Nedir?

Fosforun asıl bulunduğu kaynaklar kayaçlardır. Toprağa karışan fosforlar bitkiler tarafından alınır. Canlılar öldükten sonra kalan fosforlar bakteriler tarafından alınır ve bundan dolayı fosfor döngüsü oluşur.

Fosfor Kaynakları Nelerdir? Fosfor Hangi Besinlerde Bulunur?

Fosforun en önemli kaynakları et, fındık, baklagiller, süt ve süt ürünleri gibi besinlerde bulunur. Fosfor açısından zengin kaynaklar listesi devam etmektedir. Bunlar ayçiçeği tohumları, pirinç, beyaz ekmek, patates, brokoli ve bezelyelerde fosfor bulunmaktadır. Yine fıstık ezmesi, badem, fıstık, susam, somon balığı, ton balığı, alabalık, sarımsak, yumurta, domuz eti ve gazlı içeceklerde fosfor kaynaklarındandır.

Fosforun Vücudumuzdaki İşlevi Nedir? İşte Fosforun Vücudumuz İçin 5 Önemli Faydası!

Fosfor vücudumuz için önemli bir yere sahiptir. Peki diğer vücudumuzun parçaları için ne gibi faydası vardır gelin öğrenelim:

  • Kemik Büyümesini Destekler

Fosfor; büyüme sürecinin hayati parçalarından biridir, ayrıca diş ve kemiklerin bakımı için rol oynar. Kemik kaybı, mineral kaybı gibi ciddi sorunları hafifletmeye yardımcı olur.

  • Sindirimi Arttırıyor

Fosfor; insan vücudunda sindirimi kolaylaştırmak için etkili bir mineraldir. Bunu, riboflavin niasin’in etkili bir şekilde uyararak yapar. Bu iki vitamin de insan sağlığı için çok önemlidir, bu nedenle de alımları en üst düzeye çıkarılabilmesi iyi bir şeydir. Bu iki çeşit B vitamini, enerji metabolizmasından nörolojik ve duygusal tepki sistemlerine kadar her şeyden sorumludur. Diğer vitamin ve minerallerin alımının ötesinde, fosfor, hazımsızlık, kabızlık, ishali doğrudan temizler ve düzenli, sağlıklı bağırsak hareketleri için genelde sindirim sistemini tetikler.

  • Boşaltımı Destekler

Fosfor minerali böbrekleri sağlıklı tutmada önemli bir rol oynar. Bunu, idrara çıkma ve boşaltma yoluyla böbreklerden atığın uygun şekilde salınmasını sağlayarak yapar. İdrar miktarını ve sıklığını artırarak vücudun ürik asit, fazla tuzlar, su ve hatta yağ seviyelerini dengelemesi mümkün olur, çünkü idrar genellikle yaklaşık % 4 oranında yağdır.

  • Hormonal Dengeyi Sağlar

Fosforun sağlığa olan faydaları, insan vücudundaki hormonal dengeyi sağlamak için hayati bir öneme sahip olabilir. Hormonların özellikle iyi üreme sağlığı için gerekli olan hormonların her zaman uygun ve dengeli miktarlarda bulunmasını sağlar. Fosfor, vücudun endokrin bezleriyle doğrudan etkileşim kurarak bunu yapar ve hormonların oluşumunu ve serbest kalmasını ayarlamaya yardımcı olur.

  • Hücre Onarımı Artırıyor

Fosfor ayrıca, günlük aşınma ve yıpranma çeken çeşitli vücut hücrelerinin onarım sürecine ve bakımına katkıda bulunur. Vücut hücrelerinin düzgün şekilde geliştirilmesini ve etkileyici genel sağlık için aktif kalmasını sağlar. Bu katkı, esasen protein yaratmaya ve metabolik aktiviteyi uyarmak için vücuda doğru tepki vermek için doğru hormonları uyarmaya yardımcı olur  .

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!