Kim demiş, sürücüsüz tek ulaşım aracı araba diye ? Fransa’daki mühendisler olmadığı kesin. Onlar, sürücüsüz trenlerin geleceği konusunda oldukça ümitli görünüyor.

Ülkenin demiryolu şirketi olan SCNF, “sürücüsüz tren” projesine öyle odaklanmış vaziyettelerki,

2019 yılına kadar, projenin en azından bir prototipini üretmeye çalışıyorlar.

Prototipin ilk amacı, taşımacılıkta insanları değil, deneme amaçlı bir takım eşya ve nakliye gerçekleştirecek.

Sürücüsüz ulaşım konusunda oldukça iddialı olan Fransa, benzer bir şekilde yürütülen sürücüsüz kamyon projesinde de çalışmalarını sürdürüyor.

Projelerde hedeflenen, Fransa’da, ulaşım, taşımacılık ve nakliye sektörlerinde ileri bir atılım gerçekleştirmeyi planlıyor. Bu konuda öncü olmak isteyen Fransa, rakiplerinden önce proje prototiplerini en erken bir şekilde piyasaya tanıtmayı planlıyor.

Bu davranış, bir ülkenin nasıl gelişeceğine büyük bir örnek aslında. Umarım bizde bu yoldaki çalışmalarımıza hız kazandırıp, ilk atılımları yapan ülkeler arasında yer alırız.

Bu arada Fransa, sürücüsüz trenlerinin, düzenliliğini ve hız kapasitelerini yükseltebileceğine inanıyor ve bu yöndeki çalışmalarınıda sürdürüyor.

Herşey yolunda giderse, ülkenin demiryolu şirketi SCNF, Fransız taşımacılığın merkezi olan Paris‘te, projelerini geliştirmeyi ve uygulamayı hedefliyor.

 

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir