Eğer bilgisayarda sıklıkla oyun oynuyorsanız, donanım paketleri üzerinde ne kadar iyi performans gösterdiğini merak ediyor olabilirsiniz.  Bunu belirlemenin en kolay yolu, oyundayken FPS’yi (kare hızı) kontrol etmektir. Ayrıca bazı donanımlar ve oyunun performansını etkileyen yazılımlar ile ilgili tüm sorunları teşhis etmek için de kullanılabilir.

Alınan kare hızı, tamamen donanımınıza bağımlı olacaktır, ekran kartı, işlemci ve RAM gibi. Ancak, bazen oyun geliştiricinin tarafından yazılım optimizasyonlarının eksikliği nedeniyle, güçlü donanıma rağmen kare hızı sorunları meydana gelebilir. Oyundayken en sevdiğiniz oyunların kare hızını kontrol edebilmenin birden çok yolu vardır. Eğer ilgileniyorsanız, hadi Oyunlarda FPS(kare hızı) nasıl gösterilir bakalım:

Fraps, Nvidia ve Afterburner FPS Gösterme Nasıl Yapılır?

Eğer NVIDIA GeForce ekran kartına sahipseniz, o zaman tüm oyunlarınızdaki kare hızını GeForce Experience yazılımıyla kontrol etme avantajından yararlanabilirsiniz. Yazılımı şirketin GeForce websitesi‘nden ücretsiz indirebilirsiniz. Yazılımı yükledikten sonra, aşağıdaki adımları takip ederek FPS sayacını saniyeler içinde etkinleştirin:

  • Alt + Z tıklayarak, GeForce Experience Share açın. Şimdi dişli şekilli simgeye tıklarak Ayarlara gidin.
  • Şimdi, Fps sayacını etkinleştirme/devre dışı bırakma ayarlarının olduğu bölüme geçmek için “Overlays” a tıklayın.
  • Şimdi, oyununuzda kare hızını yazılımın neresinde görüntülemek istiyorsanız “FPS Counter” tıklayarak pozisyonunu seçin.
  • Hepsi Oyunu açtıktan sonra, ekranın dört köşesinden birinde FPS sayacını hemen fark edeceksiniz.

Nvidia Fps Gösterme Video

MSI Afterburner Kullanarak Oyunlarda FPS Göstermek

Kullandığınız ekran kartı ne olursa olsun MSI Afterburner yazılımı herkes tarafından kullanılabilir. Yazılımı şirketin resmi sitesinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Kurulum süreci sırasında, MSI Afterburner ve Rivatuner Statistics Server kutularının her ikisini de işaretlediğinizden emin olun, çünkü her iki yazılım da ekranınızda kare hızını görüntülemek için birlikte çalışıyor. Kurulum bittiğinde, aşadağıdaki adımları takip edip FPS sayacını bir an önce etkinleştirin:

  • MSI Afterburner yazılımını açın ve dişli şekilli simgeye tıklayarak Ayarlar’a gidin.
  • Şimdi, Monitoring bölümüne gidin ve biraz kaydırma ile “Framerate” seçeneğini bulun. Pencerenin altında üç tane kutu var şimdi ona tıklayın. “Show in On-Screen Display” kutusunu kontrol edin ve OK tıklayarak ayarları kaydedin. Ayrıca,  CPU sıcaklığı, CPU Kullanımı, Ram kullanımı ve daha fazlası dâhil olmak üzere farklı değişkenler için bu Ekren Görüntüleme seçeneğini etkinleştirebileceksiniz, sisteminizdeki neredeyse her önemli bileşenin işleyişini kontrol etmek için çok amaçlı bir hale getirir.
  • Bunu bitirdikten sonra, arka planda Rivatuner Statistics sunucusunu açtığınızdan emin olmanız gerekir, çünkü eğer açılmazsa, kare hızı ekranınızda görüntülenmeyecektir. Ayrıca yazılımda Show On-Screen Display açıldığından emin olun.
  • Bu süreç tamamen böyleydi. Şu andan itibaren herhangi bir oyununuzu çalıştırdığınız zaman, kare hızı detayları (ve birkaç bilgi, eğer onu etkinleştirdiyseniz) ekranınızın sol üst köşesinde görüntülenecektir.

Fraps, Nvidia ve Afterburner FPS Gösterme

Fraps Kullanılan Oyunlarda FPS Kontrolü

Fraps bilgisayarınızın ekranında yaptığınız her şeyin video kaydını veya ekran görüntüsünü almayı sağlayan bir programdır. Bu çoğu insanın oyunlarında kare hızını kontrol etmek için kullandığı iyi bilinen bir eski okul yöntemidir. Tek ihtiyacınız olan yazılımı resmi web sitesinden indirmek ve çalıştırmanız. Şimdi herhangi bir oyunda açın ve ekranın sol üst köşesinde sarı renkte varsayılan olarak gösterilecektir. Ancak pozisyonu yazılımda kolayca ayarlanabilir.

Bu Yazılımla Oyunlarda FPS’i Kolayca Göstermek

Oyununuzun sadece donanımız veya yazılımla ilgili herhangi bir sorun olmasa da, ne olursa olsun fps’yi zaman zaman kontrol etmenizi öneririz. Oyunun içinde fps kontrol etmenin tek bir yolu değil, üç yolu da verdik. Eğer FPS’yi göstermenin en kolay yolunu arıyorsanız, Fraps en iyi seçenektir, ancak tamamıyla özelleştirme ve performans kontrol etme konusuna gelindiğinde MSI Afterburner bu konuda uzmandır.

FPS bilgilerini kontrol etmek için bu yazılımlardan hangisini kullanmayı planlıyorsunuz veya kendi kullandığınız başka bir program var mı ? bilgilerinizi yorumda belirtmeyi unutmayın.

Nvidia FPS Gösterme İle İlgili Oyuncu Yorumları 

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


  • Bu adeta müthiş bir şey oyundan çok daha fazla zevk almanıza olanak sağlamakta. Dahası konsantrasyonu en üst seviyede tutmakta.
  • FPS bir oyunda olmazsa olmazlardandır,  bu PUBG FPS göstermede de çok işe yaramaktadır.
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!