Gebelikte Balık Yemenin Faydaları

Ana Sayfa Nedir Gebelikte Balık Yemenin Faydaları
  Gebelik, insan vücudunun olağan dışı dönemlerinden bir tanesidir ki, kadın bedeni bu süreçte tüm rezervlerini gelişmekte olan bebek için kullanır. Annenin sahip olduğu ve beslenmek için kullandığı tüm besin unsurları bebeğin gelişiminde rol oynayarak, sürecin devamında belirleyici olur. Gebelikte hekimlerin anne adaylarına özel olarak tavsiye ettiği, hatta zorunlu kıldığı besinlerin başında ise balık gelir. Pekiyi gebelikte balık yemenin faydaları nelerdir biliyor musunuz?

Gebelikte Balık Yemenin Faydaları

gebelikte balık yemenin faydaları

Balık, dünyadaki en güçlü fosfor ve folik asit deposudur. Bunun yanı sıra oldukça kıymetli proteinler ve aminoasitleri de barındırmasından dolayı sadece gebelikte değil, hayatın her döneminde düzenli olarak tüketilmesi önerilir. Gebelikte balık yemenin faydaları ise hayatın tüm diğer zamanlarından çok daha fazladır. Bebek gelişimini sürdürürken, annenin vücudundaki tüm aminoasitleri toplar.

Bu durumda annenin yeterli aminoasit değerlerine sahip olması gerekir ki, özellikle Omega yağ asitleri, folik asit gibi aminoasitler genel olarak balık tüketmeyen bireylerde yüksek seviyelerde bulunmaz.

Deniz mahsullerinin içerdiği bu kıymetli bileşenlerin bebeğin mükemmel biçimde gelişmesinde büyük etkisi vardır ki, hamileliğin sağlıklı biçimde ilerlemesinde de katkısı büyüktür. Ayrıca balığın içerisinde yer alan fosfor bebeğin beyin gelişimine katkıda bulunur ki, yapılan araştırmalar annelerin balık tüketmesi durumunda bebeklerin çok daha gelişmiş beyinlere sahip olduğunu net biçimde kanıtlamaktadır.

Bizim gebelikte balık yemenin faydaları başlığı altında incelediğimiz maddeler, görüldüğü gibi oldukça kritik hususlardır ki,sadece gebelikte değil, hayatın her döneminde düzenli olarak balık tüketilmesi gereklidir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir