1900 yıllarından beri araba piyasasının içinde olan Birleşik Krallık tasarladığı araçlarla ve markalarıyla günümüzde hala sektör liderliğinde bulunmaktadır. Birbirinden değişik piyasaya sürdükleri modeller gerek spor araba modelleri olsun gerekse klasik yada jeep modelleri olsun hala kullanılmaktadır.

En İyi İngiliz Araba Markaları Listesi

Sizler için en iyi ingiliz araba markalarını listeledik. Bu modellerin hepsine bakalım.

1- Aston Martin

en iyi 10 ingiliz araba listeleri

İlk olarak 1915 yılında üretilen  Aston Martin modeli, Coal Scuttle olarak isimlendirilmiştir. İlerleyen yıllarda 1963 ile 1965 yılları arasında üretilen DB5 modeli bütün dünyada James Bond’un kullandığı araba olarak hafızalara kazınmıştır.

aston martin

2- Bentley

ingiliz araclari

Bentley İngiliz lüks otomobil üreticisidir. Bentley İngiltere’de 18 Ocak 1919 senesinde Walter Owen Bentley tarafından kurulmuştur. İlk olarak şasi ve motor üretimi olarak üretimler yapmıştır.

ingiliz araclari bentley

3- Rolls Royce

en iyi ingiliz araclari rolls royce

1904 yılına dayanan Henry Royce tarafından üretilen ilk otomobildir. Royce 10. aracını görenler çok beğendiklerinden Charles Rolls, Henry Royce ile bir ortaklık kurarak üretimi devam ettirdiler. 2, 3, 4 ve 6 silindirli motorlarında dört farklı güç seviyesine sahip bu modelin ardından Rolls-Royce markasını taşıyan ilk modeldir.

rolls royce

4- Jaguar

ingiliz araclari jaguar

Jaguar, İngiltere menşeli bir otomobil markasıdır. 1945 senesinde kurulan firmayı BLMC, 1990 senesinde Ford’a sattı. Ayrıca Jaguar, 2008’e kadar Ford’un PAG ismi verdiği ve Volvo, Land Rover, , Aston Martin gibi prestijli ve lüks markalardan oluşturduğu bir alt grubunda bulunmaktadır.

jaguar ingiliz

5- Lotus Elan

lotus elan

Lotus Elan, Lotus Cars tarafından 1962 ile 1975 ve 1989 ile 1995 seneleri arasında üretilen spor otomobil modelidir.

lotus elan ingiliz

6- McLaren

mclaren ingiliz

1989 yılında McLaren otomotiv, genel olarak kullanıldığı üzere McLaren, spor otomobilleri üreten İngiltereli bir otomotiv şirketidir.

mclaren ingiliz araclari

7- Land Rover

range over ingiliz

Land Rover, İngiliz arazi aracı üreticisidir. Ayrıca merkezi Solihull, İngiltere’dedir. Aslına bakıldığında Rover markası altında bir modelin adıdır.

land rover webhakim

8- Mini Cooper

mini cooper webhakim

Mini Cooper, 1959’da üretimine başlanan, 1960’ların sembolü olarak görülen otomobil markasıdır. 1950 yılından 1999 yılına kadar yaklaşık 40 yıl boyunca ufak değişikliklerle aynı model olarak üretimde kalmıştır.

mini cooper

9- Austin Mini

austin mini

İki kapılı efsane Sir Alec Issigonis tarafından British Motor Company için dizayn edilmiştir.

austin mimi webhakim

10- Morgan Plus

morgan plus webhakim

1968 ile 2004 yılları arasında İngiliz otomobil üreticisi Morgan tarafından üretilen Plus 8, 2012 senesinde tanıtılan ve üretimine başlanan yeni tarz modeliyle günümüzde eski klasik spor arabaların neslini devam ettirmektedir.

morgan plus ingiliz araci webhakim

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!