• Ana Sayfa
  • İnternet
  • Gelecekte Arabaların İnsanlar Gibi Kulakları Olabilir! Temel Amacı Kazaları Önlemek

Otomobillerin bilindiği üzere farklı özellikleri var. Gün geçtikçe de yeni özellikler eklenerek insanların kullanımlarına sunulmaktadır. Özellikle kazaların azaltılması için tüm otomobil firmaları çalışmaktadır. Bu çalışmalardan biri de yapay akıllı kulaklar.

Günümüzde modern araba üreticileri sürekli arabaları geliştirmenin yolunu aramaktadırlar. Arabada giderken dışarıdan gelen sesleri çoğu sürücü duymaz. Ayrıca arabanın içinde çalan müzik ve konuşma sesleri de dışarıdan kendimizi soyutlamamıza neden olur.

Dışarıdan gelecek olan önemli sesler sürücülere ulaşamadığından, Almanya’nın Oldenburg kentindeki Fraunhofer Dijital Medya Teknolojisi Enstitüsü’nde (IDMT) araştırmacılar otomobillerin önemli sesleri duyması ve sürücüye duyurması “kulaklar” oluşturdular. Bu, yapay kulaklar araçların çevreleyen seslerini dinlemelerini ve yanıt vermelerini sağlayacaktır.

Yapay Kulaklar Nasıl Çalışır?

araba yapay akilli kulak

Arabanın “kulağı” için araştırmacılar, arabanın dışına monte edilmiş koruyucu bir kılıfın içine yerleştirilmiş bir mikrofon kullanacaklar. Bu mikrofon harici gürültüyü alacak ve arabanın içinde olacak özel bir kontrol ünitesine gönderecektir. Kontrol ünitesi mikrofon için sürücü yazılımı içerir. Bu yazılımın içinde farklı sesler içeren bir kütüphane olacak.

Yazılım, bir bilgisayar algoritması yardımıyla önemli olmayan gürültüleri bloke ederek önemli sesleri tanıyacak. Şimdi, teknolojinin temel amacı , arkadan sürücüye yaklaşan ambulans sireni gürültüsü gibi sesler sunmaktır.

Dinamik sesler yakalamak için araştırmacılar kendi “dinamik algoritmalarını” tasarladılar. Fraunhofer IDMT araştırmacıları yeni teknolojilerinden oldukça eminler. Aynı modelin değiştirilmiş sürümlerinin diğer birincil sektörlerde yardımcı olabileceğine inanıyorlar.

Temel Amacı Kazaları Önlemek

akilli kulak arabalara

Onlara göre teknoloji, endüstriyel imalatta kalite kontrolünde kullanılabilir. Akıllı pille çalışan akustik sensörler kullanılarak ses sinyalleri işlenebilir. Daha sonra bu sinyaller, üretim tesisindeki herhangi bir hasarı analiz etmek için bir işlemciye gönderilebilir.

Araştırmacılar ayrıca bu teknolojinin otonom araçlar için son derece avantajlı olacağına inanıyorlar. Otomobillerin “kulakları”, sürücüleri sürekli uyararak birçok kazayı önlemeye yardımcı olabilir.

Youtube Kanalımıza Abone olmayı lütfen unutmayın. :)


Kaynak : https://beebom.com/future-autonomous-cars-could-have-ears/
Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!