Gelecekte Dünya Böyle Görünebilir! Kıtalar Nasıl Görünecek?

Ana Sayfa Genel Gelecekte Dünya Böyle Görünebilir! Kıtalar Nasıl Görünecek?
  Yeryüzünün dış tabakası, üzerinde yaşadığımız yer kabuğu, kırık bir yumurtanın kabuğu gibi kırık ve ayrık parçalardan oluşmaktadır. Etrafı okyanus ve denizler ile çevrili olan bu parçalar yılda birkaç santim yer değiştiriyor. Gelecekte Dünya Böyle Görünebilir!

Gelecekte Dünya Böyle Görünebilir!

Bu yer değiştirme sonucunda kıtalar bir araya gelebiliyor ve daha sonra tekrar birbirlerinden ayrılabiliyorlar. Kıtaların birleşmesi ile oluşan yeni kıta “ süper kıta “ olarak adlandırılmakta. Ve bu birleşme ve ayrılma süreçleri milyonlarca yıl sürebilmektedir.

Son süper kıta Pangea, yaklaşık olarak 310 milyon yıl önce birleşti ve ayrılma süreci de 180 milyon yıl sürdü. Bir sonraki süper kıtanın ise 200-250 milyon yıl içinde oluşacağı öne sürülüyor. Yani şuanda biz aslında süper kıta birleşme sürecinin hemen hemen ortasında yer almaktayız.

Kıtalar Neden Ayrılıyor, Neden Birleşiyor?

Kıtaların üzerinde yer aldığı levhalar her an hareket halindedir. Haliyle levhalar üzerinde yer alan kıtalar da hareket etmektedir. Elinize bir harita alıp kıtaları ve sahip oldukları şekilleri incelerseniz hepsinin aslında bir bütünden ayrılmış puzzle parçaları gibi göründüğünü görebilirisiniz.

Depremler, jeotermal olaylar, volkanik dağlar gibi tektonik argümanlara da çoğu zaman levhaların birbirinden ayrılma ve birleşme noktalarında rastlanır. Çünkü birbirinden ayrılan levhaların arasına lav adı verilen ve aslında erimiş kaya yapısından oluşan aşırı sıcak maddeler dolar.

Kıtalar Şuanda da Birbirinden Ayrılıyor!

Kıtaların sürekli olarak hareket halinde olduğunu ilk defa Alman meteorolog Alfred Wegener “ kıta kayması kuramı “ olarak öne sürmüştü. Geride bıraktığımız 50 yıl öncesinde ise bir çok bilim adamı bu kuramı yalanladı ve karşı çıktı.

Ancak günümüzde uygu teknolojilerinin ve yer konumlandırma sistemlerinin gelişmesi ile kıtalar arasındaki mesafeler santimetreler bazında takip edilebiliyor ve bu mesafelerin değiştiği gözlenebiliyor.

Kıtalar ayrılmaya ve birleşmeye devam ediyor. Ve bu noktada farklı kombinasyonlar karşımıza çıkıyor. Kıtalar nasıl konumlanacak? İşte bu soruya cevap veren bazı teoriler..

Novopangea

Günümüz koşullarının devam ettiğini düşünürsek, Atlantik’in açılmaya devam etmesi ve Pasifik’in kapanmaya devam etmesi durumunda böyle bir senaryoya sahip olacağız.

Novapangea

Bu senaryoya göre olacak yeni süper kıtaya Novopangea adı verilecektir.

Pangea Ultima

Atlantik açıklığının kapanması veya ayrılmasının yavaşlaması ihtimali de mevcut. Böyle bir senaryoda ise kıtalar böyle görünecektir.

Pangea Ultima

Elde edilen bu süper kıta ihtimaline ise Pangea Ultima adı veriliyor.

 

Aurica

Bu ihtimal ise Atlantik’in yeni dalma bölgelerine yönelmesi ihtimali ile oluşuyor. Aurica adlı süper kıta teorisi ise aşağıdaki videoda görülebiliyor.

Gelecekte Dünya Böyle Görünebilir!

 

Amasya

Dördüncü senaryo, gelecekteki Dünya için tamamen farklı bir senaryo öngörüyor. Afrika ve Avustralya da dahil olmak üzere birçok tektonik levha kuzey yönüne doğru hareket ediyor. Bu sürüklenmenin sonucunda ise yeni süper kıta senaryosu böyle görünüyor.

Amasya Kıta Görünümü

Dünyanın tektonik geleceğini araştırmak ve bu konuda fikir sahibi olmak, bizleri bilgimizin sınırlarını zorlamaya ve uzun zaman dilimlerinin mavi gezegenimiz için nasıl sonuçlar doğuracağını araştırmaya sevk ediyor. Ayrıca Gelecekte Dünya Böyle Görünebilir, Gelecekte Dünya Nasıl Görünecek soruları da farklı şekilde karşımıza çıkıyor.

Aynı zamanda, Dünya sistemini bir bütün olarak düşünmemize ve bir dizi başka soruyu da gündeme getirmemiz gerekiyor. Kıtalar yer değiştikçe dünya iklimindeki değişiklikler ne olacak? Yeni yaşamsal şartlara uyum sağlanabilecek mi? Okyanuslar ve deniz habitatı bu durumdan ne yönde etkilenecek?

 

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Takip et  
Bildir