Telefondaki gereksiz dosyaları silme programsız olarak gerçekleştirebilirsiniz.

İlk olarak Windows + R tuşlarını kullanıp Çalıştır’ı açın. Temp yazıp tamam’a tıklayın.

Açılan penceredeki tüm dosya ve klasörleri seçerek hepsini silin. İşlem tamamlandıktan sonra tekrar çalıştır komutunu açın.

Daha sonra %temp% yazarak tamam’a tıklayın. Buradaki tüm dosyaları seçerek silin.

Pc gereksiz dosya silme, indirip daha sonra sildiğiniz herhangi bir resme ait bilgiler bilgisayarın hafızasında bir yerlerde sürekli olarak kalır. Bu dosyaların genel adı ise gereksiz dosyalardır.

Örneğin bir web sitesine girdiğiniz zaman o siteye ait bazı bilgiler bir sonraki ziyaretinizin daha hızlı olması için bilgisayarınıza kaydedilir.

pc gereksiz dosya silme

Gereksiz Dosyaları Silme İşlemi PC (Windows 10)

Windows işletim sisteminin özellikle de açılma ve kapanma sürelerinin en uygun düzeyde kalması için zaman zaman dosya sisteminin temizlenmesi gerekir.

Bu işlem manuel olarak yapılabildiği gibi CCleaner, Advanced System Care gibi programlarla da çok kolay bir şekilde yapılabilir. Biz bu yazımızda program kullanmadan sistem temizleme işleminin nasıl yapılacağını göstereceğiz;

  • Öncelikle CTRL + R tuşlarına basarak Çalıştır ekranını açın ve temp yazarak enter tuşuna basın.

Gereksiz Dosyaları Silme

  • Açılan klasördeki tüm dosyaları seçerek silin ve klasörü kapatın.
  • CTRL + R tuşlarına basarak Çalıştır ekranını tekrar açın ve %temp% yazarak enter tuşuna basın. Açılan klasördeki tüm dosyaları silin.

Gereksiz Dosyaları Silme

  • Bu iki işlem sonucunda Windows çalışma zamanı esnasında oluşan gereksiz dosyalar kaldırılacaktır.

Günümüzde bir bilgisayarın en büyük kullanım amacı internette sörf yapmaktır. Girdiğimiz her bir site bilgisayarımızda küçük resimler, logolar, ufak ses dosyaları ve çerez gibi dosyaları depolar.

Bir süre sonra ise bu dosyalar aşırı derecede birikmiş olurlar ve bilgisayarın genel performansı düşer. Bunun önüne geçmenin en etkin yolu ise düzenli olarak kullanılan tarayıcıda temizlik işlemi yapmaktır. Günümüzde en sık kullanılan tarayıcı Chrome olduğundan biz de işlemi Chrome üzerinden anlatacağız.

  • Chrome tarayıcısı açıkken CTRL + H tuşlarına basarak Geçmiş ekranını açın ve sol tarafta yer alan “Tarama verilerini temizle” alanına tıklayın.
  • Açılan pencerede ise “Verileri temizle” butonuna tıklayın. Temizlik işlemi gereksiz dosya boyutuna göre biraz zaman alacaktır.

Gereksiz Dosyaları Silme

Gereksiz dosya silme işlemi genel Windows performansını bir nebze artırır. Sisteminizi ciddi manada rahatlatmak ve performansı en üst düzeye çıkarmak için Windows Hızlandırma başlıklı yazımızda yer alan yönergeleri takip edebilirsiniz.

Gereksiz Dosyaları Silme İşlemi Android (Samsung, Huawei, Xiaomi, LG, Sony)

Tıpkı Windows ortamında olduğu gibi Android ortamında da girilen her bir site, indirilen her bir uygulama telefon belleğinde yer kaplar. Temizlik işlemi yapılmadığında ise zamanla telefon hafızası iyice kabarır ve genel performans düşer.

Ayrıca depolama alanının da sorun olduğu Android cihazlarda gereksiz dosyaların kaldırılması depolama alanında yer açılmasını sağlar. Android ortamında gereksiz dosyaları temizlemek için şu adımları takip edin;

  • Öncelikle Google Play Store üzerinden CCleaner adlı programı indirin ve açın.
  • Uygulamaya gerekli izinleri verdikten sonra “Temizliği Başlat” butonuna dokunun.

Gereksiz Dosyaları Silme

  • Program depolama alanınızı tarayacak ve size gereksiz dosyaları sunacaktır. Temizlemeyi bitir butonuna dokunarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Gereksiz Dosyaları Silme İşlemi Yapılmalı mı?

İnternette birçok kaynakta gereksiz dosyaları silme işleminin tamamen gereksiz olduğu ve sistemi daha da yavaşlatacağı algısı vardır. Bu kısmen doğrudur ama durumu iyice irdelemek gerekir. Örneğin telefonumuzda yüklü olan WhatsApp uygulamasını günde birçok defa kullanıyoruz.

Diğer yandan ise telefonunuza daha önceden yüklediğimiz ve sildiğimiz bir uygulama olduğunu düşünün; bu durumda WhatsApp’a ait cache dosyaları silmek gereksizdir.

Çünkü WhatsApp’ı ilk açtığımız anda o dosyalar tekrar oluşturulacaktır. Ancak sildiğimiz bir uygulamaya ait dosyalar bir daha asla kullanılmayacaktır.

Sizin de hak vereceğiniz üzere neden belleğimizde yer işgal etsinler? Bu nedenle gereksiz dosya silme işlemi yapmanızı öneririz. Ayrıca gereksiz dosya temizleme işlemi için tavsiye edilen aralık ayda 1 defadır.

Bu yazımızda Windows ve Android işletim sistemine sahip cihazlar için dosya sisteminde yer alan gereksiz verilerin nasıl temizlenebileceğini gösterdik. İşleme dair tüm merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum sekmesini kullanarak bizlere iletebilirsiniz.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER