Online sohbetin söz konusu olduğu tüm oyunlarda mutlaka GG kısaltmasına denk gelmişizdir. Peki, oyun literatüründe belki de en sık kullanılan kısaltmalardan biri olan GG ne demek ve ne anlama geliyor? GG’nin kullanımına ve tarihine ait tüm detaylar bu yazımızda.

 GG Ne demek? GG’nin Açılımı Ne?

# GG, İngilizcedeki Good Game kelimelerinin kısaltılmasından oluşur. Yani kısacası GG’nin anlamı Türkçede “İyi Oyun”dur. Bu kavram genellikle eğlenceli veya çekişmeli geçen, heyecan seviyesini yükselten oyunların ardından kullanılır.

Yurt dışındaki oyunlarda kullanıldığı zaman genellikle kullanan kişinin oyundan, takımdan veya maçtan ayrılacağı anlamına gelir.

GG Ne Demek

GG’nin tersi olan BG de sıkça kullanılan bir diğer oyun kısaltmasıdır. BG, kelime açılımının karşılığı “Bad Game”dir. Bu da kötü veya sıkıcı oyun anlamlarını taşır. Genellikle farklı şekilde yenilginin olduğu veya sıkıcı geçen oyunlarda kullanılır.

GG ile ilgili olan bir diğer ifade de GG WP’dir. Hem söylendiği zaman ağızda son derece güzel duran hem de anlam bakımından da iyi bir karşılığı olan GG WP kısalması da sıkça kullanılır. GGWP, İngilizce Good Game Well Played kelimelerinin kısaltılmış halidir. Anlamı ise iyi oyundu, iyi oynadınız demektir. GG WP genellikle takım oyunun olduğu oyunlarda kullanılır.

GG’nin Tarihi

GG’nin ne amaçla kullanıldığı ve ne anlama geldiği kadar tarihi ve ilk ne zaman kullanılmaya başladığı da merak edilir. İlk kapsamlı online oyunlar olan Age of Empires II’a kadar dayanıyor. Ülkemizde ise özellikle LoL ile GG kullanımı en yüksek düzeylere ulaştı.

Yorumlar (0)

* Yorumların Onaylanması İçin Türkçe Yazım Kurallarına Dikkat Edin!

GÖNDER